رئیس‌جمهور ازبکستان در نشست سیکا: افغانستان فراموش شده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۱

رئیس‌جمهور ازبکستان در نشست سران سیکا که در آستانه برگزار شد، گفت که در بین مشکلات جاری بین‌المللی، موضوع حل و فصل افغانستان فراموش شده است.

شوکت میرضیایف در این نشست که سران بسیاری از کشورها حضور داشتند، پیشنهاد کرد یک گروه بین‌المللی مذاکره در مورد افغانستان ایجاد شود.

آقای میرضیایف گفت «به منظور دستیابی به اجماع گسترده در مورد افغانستان و اتخاذ تدابیر عملی در سطح جهانی، به سازمان ملل پیشنهاد می‌کنیم تا برای تشکیل یک گروه مذاکره‌کننده بین‌المللی در سطح عالی اقدام کند تا این گروه برای آماده سازی و توافق با مقامات افغانستان در مورد الگوریتمی برای اجرای مرحله‌ای تعهدات طرفین کار کند.»

او تقویت رویکردهای هماهنگ و مشترک برای تعامل با طالبان را ضروری دانست.

رئیس‌جمهور ازبکستان در عین حال تاکید کرد «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم تجربه غم‌انگیز گذشته تکرار شود، زمانی که این کشور در واقع به یک مرکز تروریستی بین‌المللی تبدیل شد.»

نشست سران «کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا» موسوم به سیکا به مدت دو روز در آستانه - قزاقستان برگزار شده است.

کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا یا سیکا، سازمانی است که ۲۷ عضو اصلی و ۸ کشور و ۵ سازمان عضو ناظر دارد.

افغانستان، آذربایجان، بحرین، بنگلادش ،کامبوج، چین، مصر، هند، ایران، عراق، اسرائیل، اردن، قزاقستان، قرقیزستان، مغولستان، پاکستان، فلسطین، قطر، کره جنوبی، روسیه، سریلانکا، تاجیکستان، تایلند، ترکیه امارات متحده عربی، ازبکستان، ویتنام، اعضای ثابت هستند.

از افغانستان نماینده‌ای در نشست امروز حضور نداشت.

کشورهای عضو ناظر سیکا، اندونزی، اوکراین، ایالات متحده امریکا، بلاروس، جاپان، فیلیپین، لائوس و مالزی هستند.

سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری اروپا، سازمان بین‌المللی مهاجرت، اتحادیه عرب و مجمع پارلمانی کشورهای ترک‌زبان، سازمان‌های ناظر در سیکا هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
خبرها
گنج‌های پنهان

رادیو

پادکست‌ها