حنیف اتمر در اعلام موجودیت "حرکت ملی صلح و عدالت": بدون نظام مشروع، صلح ممکن نیست

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۳

حنیف اتمر در نشست اعلام موجودیت "حرکت ملی صلح و عدالت" تاکید کرد که بدون نظام مشروع در افغانستان، صلح ممکن نیست. آقای اتمر گفت باید به جای اداره نامشروع طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی برگزار شود تا بر اساس یک توافق و اجماع سیاسی، نظامی جدید متکی بر اراده مردم ایجاد شود.

او که در حکومت پیشین افغانستان در سمت‌های مختلفی چون وزیر خارجه و مشاور امنیت ملی کار کرده می‌گوید عدم مشروعیت حکومت طالبان، سرمنشاء تمام بحران‌های فعلی است.

آقای اتمر گفت «بحران‌هایی که در حال حاضر دامنگیر کشور ما شده، هیچکدام بدون همکاری ملی و بین‌المللی راه حل ندارد. اما مانع عمده در سر راه چنین همکاری ملی و بین‌المللی، همانا عدم مشروعیت حاکمیت موجود است و تا زمانی که این مشکل ادامه داشته باشد، راه حل بحران‌ها امکان پذیر نیست.»

حرکت ملی صلح و عدالت می‌گوید صدها چهره سیاسی را گردهم آورده است. در نشست اعلام موجودیت این حرکت گفته شد که گفتگوهای سیاسی به زودی برای نجات مردم افغانستان شروع می‌شود.

حنیف اتمر می‌گوید در گام نخست باید نظامی در افغانستان شکل گیرد که مشروع باشد. «جای نظام و اداره نامشروع مبدل به یک نظام و اداره مشروع شود که فقط از رای مردم و اراده تمام مردم افغانستان مشروعیت خود را به دست آورد.»

حرکت ملی صلح و عدالت تاکید کرده که جامعه جهانی، به ویژه شورای امنیت سازمان ملل باید از روند صلح افغانستان حمایت کند.

این سیاستمدار به جامعه جهانی هشدار داد که اگر چنین نشود، مصایب بحران در افغانستان نه تنها به مردم این کشور بلکه بر تمام جهان تاثیر خواهد گذاشت.

او با اشاره به بی‌توجهی جامعه جهانی به افغانستان گفت «خارجی‌ها می‌توانند برای یک مدت معینی از این مسئولیت شانه خالی کنند و با دنبال کردن اهداف کوچک، اهداف بزرگ خود را قربانی کنند، اما ما نمی‌توانیم از مسئولیت شانه خالی کنیم.»

او خطاب به امریکا و طالبان هم تاکید کرد که هر دو طرف باید بر اجرای تعهدات خود پایبند باشد.

آقای اتمر ابراز تاسف کرد که از چهار مورد اصلی در توافقنامه دوحه؛ عدم تبدیل افغانستان به مرکز تروریست‌ها، خروج نظامیان امریکا و ناتو از افغانستان، شروع مذاکرات بین‌الافغانی و توافق برای اجماع سیاسی، فقط یکی عملی شد: خروج نظامیان خارجی.

حنیف اتمر خطاب به طالبان گفت «اگر صلح دائمی می‌خواهید بر تعهدات خود عمل کنید. مذاکرات بین الافغانی را برگزار کنید تا به توافق همه شمول برسیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.