حزب حاکم چین: ۵ میلیون عضو حزب را به علت اختلاس و فساد مورد بازجویی قرار دادیم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۵

شیائو پی، معاون دبیر کمیته انضباط و تحقیقات حزب کمونیست چین گفت که در جریان ده سال حاکمیت شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، از حدود پنج میلیون عضو حزب به ظن فساد تحقیق صورت گرفت که از این میان ۵۵۳ نفر در دادگاه محاکمه شدند.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، حزب کمونیست چین ۹۶ میلیون عضو دارد و این حزب سیستم داخلی ویژه‌ای برای حفظ انضباط اعضای خود دارد که بر اساس آن اعضا را امتیاز می‌دهد و یا بخاطر گرفتن رشوه و سوء‌استفاده از قدرت مجازات می‌کند.

شیائو پی گفت که در یک دهه گذشته در مجموع ۲۰۷۰۰۰ نفر از مقامات حزب به نوعی مجازات شدند. یک وزیر سابق عدلیه و یک معین سابق وزارت امنیت عمومی ماه گذشته پس از محکومیت به جرم رشوه‌گیری و سوءاستفاده از مقام‌شان، به اعدام محکوم شدند.

شی جین پینگ مبارزه با فساد را به یکی از ویژگی‌های سیاست خود تبدیل کرده است. این سیاست او تا حد زیادی در میان مردم محبوب بوده و او به این بهانه توانسته است رقبای احتمالی سیاسی خود را نیز کنار بگذارد.

طبق گزارش اسیوشیتد پرس، دادگاه‌ها در این کشور در کنترول حزب کمونیست است و بعید است کسی که پس از تحقیقات داخلی از حزب اخراج شده و پرونده‌اش به دادگاه رفته باشد، محکوم نشود.

این دادگاه‌ها صدور حکم اعدام برای پرونده‌های مشهور را کم‌تر کرده است و اگر مقامات عالی‌رتبه متهم به فساد می‌شوند بیشتر انتظار حبس طولانی مدت را دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.