شبکه تحلیل‌گران افغانستان: فروپاشی اقتصادی باعث افزایش ازدواج کودکان خردسال شده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۲۸

شبکه تحلیل‌گران افغانستان می‌گوید فروپاشی اقتصاد افغانستان سب شده خانواده‌ها به ازدواج کودکان خردسال‌شان تن دهند.

این نهاد با نشر گزارشی گفته هرچند آمار دقیقی که بتواند افزایش ازدواج کودکان خردسال را ثابت کند وجود ندارد، اما شواهد و گزارش‌ها بیانگر این مساله است.

شبکه تحلیل‌گران افغانستان در گزارش خود که روز پنجشنبه ۲۸ میزان نشر شد، گفته است آنان توانسته‌اند ۱۲ مرد را که دختران خردسان خود را به ازدواج داده‌اند، شناساسی کنند و با آن‌ها در تماس شوند. از این میان، فقط چهار تن حاضر به گفتگو در این مورد شده است.

در گزارش آمده است که این پدرها چه آن‌هایی که گفتگو کردند و چه آن‌هایی که نکرده‌اند، به خاطر ازدواج دختران خردسال‌شان احساس «شرم، ناراحتی و گناه» داشتند.

چهار دختری که شکبه‌ تحلیل‌گران افغانستان با پدرهای آنان صحبت کرده است، بین پنج تا ۱۳ سال سن دارند. از این میان دو تن از این دختران که سیزده سال داشتند، یکی با یک ملای ۴۵ ساله که خانم دیگری هم دارد و دختر دومی با جوانی ۲۰ ساله ازدواج کرده است.

دو دختر دیگر نیز ۱۱ ساله و پنج ساله نیز به ترتیب با دو پسر ۲۰ ساله و هفت ساله نامزد شده‌اند. خانواده‌های این دختران توافق کرده‌اند که آنان پس از بلوغ ازدواج کنند.

در گزارش شبکه تحلیل‌گران آمده است که در هیچ یک از این موارد با دختران مشورت یا حتی اطلاع داده نشده است.

در گزارش آمده است پدرهای این دختران گفته‌اند که تصور می‌کردند با ازدواج دختران‌شان می‌توانند اندکی پول تهیه کنند و قرض‌های خود را نیز بپردازند. آن‌ها فکر می‌کردند راه دیگری غیر از این ندارند. با این وجود، این خانواده‌ها پس از ازدواج دختران خردسال‌شان نیز شرایطی بهتر از قبل ندارند.

ازدواج کودکان از دیرباز در بسیاری از مناطق افغانستان رایج بوده اما با تسلط طالبان و سقوط اقتصادی و سیستم بانکی مشکل فرزندفروشی در بین خانواده‌های افغان افزایش یافته است.

در اوایل امسال نهاد خیریه موسوم Save the Children نیز با یک تحقیق از ۱۴۰۰ خانواده افغان گزارش داد که یک سوم این خانواده‌ها از زمان تسلط طالبان درآمد خود را از دست داده‌اند. نیمی از این خانواده‌ها نیز مجبور شده‌اند تا فرزندان خود را وادار به کار اجباری کنند و برخی از آنان نیز دست به فرزندفروشی بزنند.

اخیراً دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستان سازمان ملل در افغانستان اعلام کرد که در سه سال اخیر، دامنه فقر در افغانستان از ۴۷ درصد به ۹۷ درصد رسیده‌ است.

با تشدید بحران انسانی در افغانستان که به دلیل تلاقی شوک‌های اقتصادی، مالی و سیاسی ناشی از فروپاشی دولت در ماه آگست دختران خردسال به طور فزاینده‌ای بار فقر رو به رشد را متحمل می‌شوند.

در حالی که اطلاعات جامعی در خصوص تعداد این کودک‌همسری‌ها در دسترس نیست، سازمان ملل متحد، آژانس‌های کمک رسانی و مقامات محلی می‌گویند که آنها گزارش‌های معتبری از افزایش ازدواج کودکان و فروش نوزادان برای فرزندخواندگی دریافت می‌کنند؛ زیرا افغان‌ها به دنبال راه‌هایی برای کنار آمدن با زندگی فلاکت‌بار و دشواری‌های اقتصادی خود هستند.

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید