برخی از شهروندان افغانستان-ایران به کشتار هزاره‌ها و قتل مهسا امینی در امریکا اعتراض کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

جمعی از شهروندان افغانستان و ایران به کشتار هزاره‌ها، سرکوب زنان در افغانستان و کشته شدن مهسا امینی، در شهر سیاتل واشنگتن امریکا اعتراض کردند.

معترضان با شعارهایی «نان، کار، آزادی» و «زن، زندگی، آزادی»علیه نظام‌های به گفته آنها استبدادی اعتراض و خواهان توقف کشتار هزاره‌ها شدند.

اعتراض‌کنندگان در اعلامیه‌ای گفتند که «ما زنان ایرانی و افغانستانی، جز زنجیرهای مان چیزی برای از دست دادن نداریم.»

به گفته معترضان، این شعارها نشانه هم‌سرنوشتی زنان افغانستان و ایران در برابر «قدرت‌ها و دولت‌های جنسیت‌زده است.»

این معترضان در اعلامیه‌ای گفتند که زنان ایران خشم چندین ساله خود علیه «استبداد، اسلام‌گرایی افراطی و مردسالاری را با آتش زدن حجاب اجباری که نمادی از حکومت اسلامی است، به خیابان آوردند.» در اعلامیه آمده است که زنان و دختران شجاع افغانستان نیز برای احقاق حقوق انسانی شان و علیه «نسل‌کشی هزاره‌ها» به خیابان آمدند و علیه جنایات و نقض حقوق بشر اعتراض کردند.

در اعلامیه پایانی این اعتراض آمده است که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، محدودیت‌های شدید و غیرانسانی بر زنان اعمال شده است. معترضان تاکید کرده‌اند که هر روز زنان در خیابان، دانشگاه و مراکز آموزشی به دلیل نداشتن حجاب مورد نظر طالبان لت و کوب می‌شوند. آنها گفته‌اند که در افغانستان دانش‌آموزان دختر اجازه رفتن به مکتب را ندارند و دختران و دانش‌‎آموزان هزاره نیز در مراکز آموزشی به شکل دسته‌جمعی با حملات انتحاری کشته می‌شوند.

معترضان از جامعه جهانی خواستند که در کنار مردم افغانستان و ایران بایستد. معترضان گفتند که سکوت در مقابل «فجایع انسانی» که در منطقه در حال وقوع است، نابخشودنی است.

این اعتراض توسط شماری از فعالان زن ایرانی و انجمن هزاره‌های واشگنتن برگزار شد.

در هفته‌های اخیر هزاران تن از شهروندان افغانستان و ایران در کشورهای مختلف به کشتار هزاره‌ها و همچنین کشته شدن مهسا امینی تظاهرات کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.