روسیه و ترکمنستان در مورد مبارزه با تروریسم و تهدیدات ناشی از افغانستان گفتگو کردند

شنبه ۱۴۰۱/۰۸/۰۷

آلِگ سیرومولوتوف و وپا حاجی‌یف، معاونان وزیران خارجه روسیه و ترکمنستان در مورد همکاری برای مبارزه با تروریسم و تهدیدات ناشی از خاک افغانستان گفتگو کردند.

آلِگ سیرومولوتوف پیشتر گفته بود بیش از ۲۰ گروه تروریستی با حدود ۱۰ هزار نیرو در افغانستان فعالیت دارند.

دیدار معاونان وزیران خارجه روسیه و ترکمنستان روز جمعه ۶ عقرب در مسکو انجام شد.

هر دو کشور روابط نزدیکی با طالبان دارند و دیپلومات‌های این گروه را هم پذیرفته‌اند. با این حال آن‌ها بر این باورند که طالبان توانایی مبارزه با گروه‌های تروریستی را ندارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه/۲۱ میزان ۱۴۰۱ در "کنفرانس تعامل و اعتمادسازی در آسیا" گفت افغانستان همچنان یکی از جدی‌ترین چالش‌های امنیتی منطقه است و طالبان قادر به حل مشکل تروریسم نیست.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که در رایزنی‌های آلِگ سیرومولوتوف و وپا حاجی‌یف توجه ویژه‌ای به همکاری در مقابله با تروریسم، افراط‌گرایی و تهدیدات تروریستی ناشی از خاک افغانستان شد.

هر دو کشور تاکید بر ادامه تلاش‌های مشترک برای مهار تروریست‌ها، منابع مالی تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر کردند.

دیپلومات‌های روسیه و ترکمنستان نقش سازمان همکاری شانگهای، کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و سازمان پیمان امنیت جمعی را هم برای برقراری امنیت آسیای میانه مورد بررسی قرار دارند.

سازمان پیمان امنیت جمعی در ادامه رزمایش‌های نظامی خود در ماه‌های گذشته، اخیرا نیز به مدت ۱۰ روز در تاجیکستان، در نزدیکی مرز افغانستان رزمایش نظامی مشترک برگزار کردند.

هدف در این رزمایش، نابودی تروریست‌ها و اهداف فرضی از خاک افغانستان بود.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید