نصیراحمد فایق: طالبان، افغانستان را به بدترین جای جهان برای زنان تبدیل کرده‌اند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۱

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل می‌گوید طالبان در حال اعمال آپارتاید جنسیتی علیه زنان و محروم ساختن آن‌ها از حقوق بشری هستند.

نصیراحمد فایق در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که طالبان افغانستان را به بدترین مکان برای زنان در جهان تبدیل کرده‌اند.

مجمع عمومی سازمان ملل در اول نوامبر در مورد گزارش سالانه شورای حقوق بشر برگزار شد.

سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل در این نشست، وضعیت زنان و دختران در افغانستان را نگران‌کننده خوانده گفت که در نتیجه جنگ طولانی و بلایای طبیعی زنان، دختران و کودکان بیشترین آسیب را دیده‌اند.

آقای فایق در سخنرانی خود تاکید داشت که محروم ساختن زنان از حقوق اساسی، نقش حیاتی آنان را به دلیل عدم دسترسی به آموزش، اشتغال و رهبری تضعیف کرده است.

پیش از این ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در گزارشی از وخامت وضعیت حقوق بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده بود.

او در گزارش خود گفت که بحران حقوق بشری در افغانستان تحت سلطه طالبان عمیق‌تر شده است.

آقای فایق نیز گفت که وضعیت حقوق بشر در افغانستان آن چنان که در گزارش‌های ربعوار سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد و گزارشگر ویژه حقوق بشر انعکاس داده شده، بسیار نگران کننده است.

به گفته آقای فایق، موارد نقض حقوق بشری شامل بدرفتاری و نقض پیوسته حقوق بشر، تخطی از قوانین بین‌المللی بشری، کشتارها و اعدام‌های صحرایی، بازداشت‌های خودسرانه، کوچ‌های اجباری، مجازات جمعی، خشونت علیه اعتراض‌های مسالمت‌آمیز و خبرنگاران، انتقام‌جویی از نیروهای دفاعی و امنیتی پیشین، هجوم بر دفاتر موسسات غیر حکومتی و گروه‌های جامعه مدنی، بدرفتاری با زنان، کودکان و اقلیت‌های قومی توسط طالبان می‌باشد.

سرپرست نمایندگی افغانستان در ادامه خاطر نشان ساخت که وضع سیاست‌های تعصب‌آمیز و سیستماتیک توسط طالبان برای محدودسازی حقوق و آزادی‌های اساسی زنان و دختران به شمول آزادی رفت و آمد، حق تحصیل، کار و اشتراک در عرصه‌های اجتماعی همه مغایر اصول کنوانسیون‌ها و پیمان‌های حقوق بشر بین‌الملل می‌باشد.

در همین حال نهادهای ناظر بر وضعیت حقوق بشری در افغانستان می‌گویند که طالبان در پاسخ به اعتراض‌های زنان و برای تحکیم قدرت خود، حملات بر زنان را تشدید کرده‌اند.

مطابق با آخرین گزارش‌ها، تشدید سرکوب و تعرض به زنان در هفته‌های اخیر به شدت در کابل افزایش یافته است.

طالبان در کنار وضع ممنوعیت آموزش برای دختران، الزامات رژیم برای داشتن پوشش اجباری مورد نظرشان را بر زنان و دختران تحمیل می‌کند.

گزارش شده است که ماموران طالب، دختران و زنانی را که در زیر کالایشان پتلون پوشیده بودند در مکاتب و اماکن عمومی در کابل با کیبل برق مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

به گفته نهادهای حقوق بشری، طالبان از زمان تسلط بر کشور به صورت پیوسته سعی کرده با وضع محدودیت‌های جدید بر زنان و ایجاد فضای رعب و وحشت آنان را از زندگی اجتماعی حذف کند.

برخلاف احتمال
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید