روزنامه فیگارو در مقاله‌ای با اشاره به سفر ماه گذشته مقامات ایران به مسکو نوشته است که آنان در این سفر خواستار حمایت امنیتی کرملین برای مقابله با غرب شده‌اند.

به عقیده نویسنده، جمهوری اسلامی توقع دارد که مسکو به دلیل حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین این درخواست را بپذیرد.

ژُرژ مالبرونو نویسنده مقاله می‌گوید که ایران برای جاه‌طلبی‌های هسته‌ای و مسکو به خاطر جنگ اوکراین در مقابله با دشمن مشترکشان غرب روابط شان را نزدیک‌تر کرده‌اند.

فیگارو به نقل از انستیتوت اطلاعاتی امنیتی صوفان گزارش داد که صدها پهپاد دارای موتور اتریشی موسوم به شاهد و مهاجر را در اختیار روسیه قرار داده است.

براساس اطلاعات این گروه اطلاعاتی که ایران صدها موشک سطح به سطح موسوم به فاتح و ذوالفقار را با قدرت پرتاب ۳۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر را در اختیار روسیه قرار داده است.

براساس این گزارش اولین محموله در پایان ماه اکتوبر انجام شده است.

افزون بر این گزارش شده است که سپاه پاسداران مربیانی را برای کمک به ارتش روسیه برای حل شماری از مشکلات ناوگان پهپادهای خریداری شده مسکو از تهران، به کریمه اعزام کرده است.

فیگارو نوشته که ۱۲ میزان، معاون اول رئیس جمهوری ایران، محمد مخبر، به همراه دو تن از فرماندهان سپاه پاسداران و یک عضو ارشد شورای عالی امنیت ملی ایران به مسکو سفر کردند و به صورت رسمی خواستار حمایت امنیتی روسیه در ازای حمایت‌های تسلیحاتی ایران از مسکو در جنگ اوکراین شدند.

به گفته خبرنگار فیگارو، یک منبع آگاه از محافل قدرت در ایران بعید ندانسته که روسیه چنین حمایتی را از حکومت ایران بپذیرد چرا که از نظر تهران درخواست چتر حمایتی از روسیه پس از آنکه رهبری ایران به درخواست روسیه از امضاء توافق اتمی در مذاکرات وین خودداری کرد، موجه به نظر می‌رسد.

خبرنگار فیگارو از قول یک منبع آگاه افزوده است که اکنون مسکو می‌تواند در پاسخ به تقاضای تهران سامانه‌های دفاع ضدموشکی "اس ۴۰۰" را در اختیار تهران بگذارد.

به گفته این منبع، مسکو همچنین می‌تواند سامانه رادارهای ایران را تقویت کند، اطلاعات ماهواره‌ای در اختیار این کشور بگذارد یا بُرد موشک‌های آن را افزایش داده و حتی آن‌طور که تهران انتظار دارد هواپیماهای پیشرفتۀ سوخوی ٣٥ را به ایران بفروشد.

به عقیده نگارنده این مقاله، در شرایطی که رژیم ایران با فشارهای فزاینده از سوی غرب رو به روست، روسیه می‌تواند به بقای جمهوری اسلامی به خصوص در شرایطی که اعتراضات سراسری در ایران کماکان ادامه دارد، کمک کند.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید