چین به سوئیس: حمایت از تحریم‌های اروپا به روابط دو کشور ضربه می‌زند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

سفیر چین در سوئیس با لحن هشدارآمیزی گفت که حمایت از تحریم‌های اروپا علیه چین به خاطر نقض حقوق مسلمانان ایغور، به روابط دو کشور صدمه خواهد زد.

سوئیس با این که از کارنامه حقوق بشری چین انتقاد کرده اما تا هنوز تصمیم خود را در مورد پیروی از تحریم‌های اروپایی اعلام نکرده است.

سوئیس با این که جز اتحادیه اروپا نیست اما به علت روابط دیرینه و استراتژیک با این اتحادیه، از بسیاری از سیاست‌های آن حمایت کرده است.

وانگ شی‌تنگ، سفیر چین در سوئیس به یک روزنامه سوئیسی گفت: «هر کسی که واقعا به روابط دوستانه بین دو کشور اهمیت می‌دهد و سیاست مسوولانه‌ای اتخاذ می کند، با تحریم‌ها موافقت نخواهد کرد.»

وی افزود که اگر سوئیس تحریم‌ها را بپذیرد، اوضاع به سمتی غیرقابل کنترول پیش خواهد رفت، روابط چین و سویس آسیب خواهد دید.

سوئیس در استراتژی خود در مورد چین که سال گذشته آن را نشر کرد، چند تغییر مشخص را اعلام کرد و بر اهمیت روابط دوجانبه تاکید کرد. اما این کشور آشکارتر از پیش عدم رضایت خود را در مورد کارنامه حقوق بشری چین ابراز کرده است.

سوئیس از اولین کشورهای اروپایی بود که در سال ۱۹۵۰ چین کمونیست را به رسمیت شناخت. از سال ۲۰۱۰ به بعد، چین بزرگترین شریک اقتصادی سوئیس در آسیا، و سومین بزرگترین شریک اقتصادی آن، پس از امریکا و اتحادیه اروپا است.

جهان‌نما
خبرها
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید