شیخ محمد بن زاهد در کنفرانس اقلیمی: امارات متحده عربی از تولید نفت و گاز دست نخواهد کشید

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۶

اندکی پس از سخنرانی دبیرکل سازمان ملل در مورد فاجعه‌بار بودن وضعیت اقلیمی در نشست شرم الشیخ، رئیس امارات متحده عربی گفت که کشورش تا زمان نیاز به تولید نفت و گاز ادامه خواهد داد.

سازمان ملل و برخی کشورها خواستار توقف استفاده از سوخت‌های فسیلی برای جلوگیری از گرم شدن زمین شدند.

رهبران کشورهای جهان در نشست تغییرات اقلیمی در شرم الشیخ مصر روی خطرات گرم شدن جهان توافق دارند اما روی برخی موضوعات، از جمله جایگاه سوخت‌های فسیلی چون نفت و گاز اختلاف دارند.

بحران انرژی ناشی از جنگ اوکراین حتا برخی از کشورهای اروپایی را که در عرصه توسعه و تولید انرژی پاک پیشتاز اند، مجبور به استفاده از ذغال سنگ، یکی از سوخت‌های بسیار آلاینده، کرده است.

شیخ زاهد گفت: «امارات متحده یک کشور مسوول در حوزه تامین انرژی است و به این نقش خود تا زمانی که جهان به نفت و گاز نیاز دارد، ادامه خواهد داد.»

در این کنفرانس اقلیمی مقامات نزدیک به ۲۰۰ کشور شرکت دارند. در این کنفرانس سازمان‌های اقلیمی، از جمله سازمان ملل متحد تاکید کردند که کشورها به جای استفاده از سوختی که گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند، به استفاده از انرژی پاک رو بیاورند.

کنفرانس اقلیمی بعدی قرار است سال آینده در شهر دوبی، در امارات متحده عربی و به میزبانی شیخ محمد بن زاهد برگزار شود.

شیخ محمد افزود که امارات متحده اولین کشوری در منطقه است که به پیمان پاریس پیوست و پالایش گاز و نفت امارات منجر به کمترین میزان تولید گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود.

گزارش‌ اخیر سازمان ملل متحد هشدار داد که محدود کردن افزایش دمای زمین به ۱.۵ درجه تقریباً ناممکن شده است و به لحاظ گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی، جهان در لبه پرتگاه قرار دارد. در این گزارش آمده است که اگر از همین اکنون از تولید گازهای مضر جلوگیری نشود، فاجعه‌ای در انتظار جهان است.

کلکین
اندونزی، داستان استقلال
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید