گرامیداشت چهلم قربانیان آموزشگاه کاج با تظاهرات، شمع‌افروزی و توفان توییتری

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

همزمان با چهلم قربانیان حمله انتحاری بر آموزشگاه کاج، کاربران با راه‌اندازی توفان توییتری، بار دیگر هشتگ «نسل‌کشی هزاره‌ها را متوقف کنید» را از سر گرفتند. فراخوانی هم برای تظاهرات منتشر شده و شمار زیادی از شهروندان نیز به یاد قربانیان، در کابل و خارج از کشور شمع افروختند.

داوود سرخوش، خواننده مشهور افغانستان در توییتر خود نوشته است روز چهارشنبه، برای هشت ساعت به میدان کارزار توییتر، این بار «کانکور» من و تو، حضور می‌یابیم. آقای سرخوش گفته است «چشم در چشم بی‌عدالتی، کتمان، تبعیض و نسل‌کشی می‌ایستیم و به ندای بزرگ تاریخ معاصر ما.»

با گذشت چهل روز از این حمله مرگبار، تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله بر آموزشگاه کاج را بر عهده نگرفته است.

در این حمله که با محکومت گسترده جامعه جهانی روبرو شد، دست‌کم ۵۴ دانش‌آموز هزاره عمدتا دختر کشته و بیش از صد نفر زخمی شدند.

این دانش آموزان در حالی مورد حمله قرار گرفتند، که همه برای شرکت در کانکور امسال آمادگی می‌گرفتند.

در کانکور امسال که بسیار متفاوت از دیگر سال‌های دیگر بود، شماری از مجروحان حمله بر آموزشگاه کاج هم به رغم مشکلات جسمی و روحی با کسب نمرات عالی قبول و به دانشگاه‌ها راه یافتند.

فاطمه امیری، یکی از دخترانی بود که در این حمله یک چشم خود را از دست داد، اما در رشته علوم کمپیوتری دانشگاه کابل قبول شد. او که در این حمله پرده گوشش نیز پاره شد با کسب نمره ۳۱۳ در جمله برترین‌های کانکور امسال قرار گرفت.

حمیدالله یکی دیگر از بازماندگان حمله انتحاری بر آموزشگاه کاج با کسب ۳۴۲ نمره در جمله برترین‌های کانکور ۱۴۰۱ افغانستان قرار گرفت. او علی‌رغم جراحت شدید از ناحیه کمر در امتحان کانکور شرکت کرد و موفق شد به دانشگاه طبی کابل راه پیدا کند.

طالبان مدعی‌اند که چندی پیش در یک عملیات نظامی، شش نفر که در حمله بر آموزشگاه کاج دست داشتند را کشته‌اند.

این اظهارات طالبان پس از آن اعلام شد که تظاهرات گسترده‌ای در ده‌ها کشور جهان برگزار شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

بحث روز
جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها