نصیراحمد فایق از قطعنامه تازه مجمع عمومی سازمان ملل درباره افغانستان استقبال کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

نصیراحمد فایق از قطعنامه تازه مجمع عمومی سازمان ملل درباره افغانستان حمایت کرد.

در متن سخنرانی سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل آمده است: "از این‌که مسوده قطعنامه نگرانی‌های جدی درباره وضعیت زنان، جوانان و اقلیت‌ها را به صورت برازنده انعکاس داده است، ستایش می‌کنیم."

مجمع عمومی سازمان ملل روز چهارشنبه قطعنامه‌ای را در مورد افغانستان تصویب کرد.

سرپرست نماندگی افغانستان در سازمان ملل افزود که نقض پیوسته حقوق بشر و سرکوب فزاینده حقوق و آزادی‌های بنیادی تمام مردم افغانستان به شمول زنان و دختران،‌ فعالان حقوق بشر و خبرنگاران توسط طالبان حقیقت دارد.

آقای فایق همچنان تاکید کرده که نگرانی‌های عمیق در مورد تهدیدات امنیتی رو به افزایش، ناشی از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان وجود دارد.

قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد افغانستان با حمایت ۱۱۶ کشور تصویب شد. با تصویب این قطعنامه در مورد وضعیت وخیم اقتصادی، بشری، تداوم خشونت‌ها و حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان پس از تسلط طالبان، ابراز نگرانی شده است.

چین و روسیه ضمن عدم حمایت از قطعنامه، از امریکا خواستند تا پول‌های منجمد بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند و در مورد جرایم نیروهای خارجی در این کشور تحقیقات انجام دهد.

در این قطعنامه کشورهای جهان از طالبان خواستند تا به زنان و دختران افغانستان حق مشارکت واقعی در تمام امور زندگی بدهد. این کشورها نگرانی خود را در رابطه به وضعیت کنونی زنان، مخصوصاً بسته ماندن مکاتب دخترانه، اقتصاد و فرصت‌های کاری ابراز کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.