جمهوری‌خواهان در صورت پیروزی در مجلس درباره خروج امریکا از افغانستان تحقیق خواهند کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

فاکس نیوز می‌گوید جمهوری‌خواهان در صورت پیروزی در مجلس نمایندگان، احتمالا تحقیقات درباره تصمیم دولت بایدن برای خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را از سر خواهند گرفت.براساس نتایج اولیه انتخابات میان دوره‌ای امریکا، جمهوری‌خواهان ۲۰۸ و دموکرات‌ها ۱۸۸ کرسی مجلس را تصاحب کرده‌اند.

جمهوری‌خواهان برای کسب اکثریت در مجلس نمایندگان به ۲۱۸ کرسی نیاز دارند.
در آگست ۲۰۲۱، حکومت جو بایدن تخلیه بی‌سابقه‌ای از افغانستان را انجام داد که به سبب آن طالبان دوباره در افغانستان به قدرت رسیدند.
قبل از اینکه طالبان کنترل کامل را به دست بگیرند، امریکا ۱۲۰ هزار نفر را با هواپیما به بیرون از افغانستان منتقل کردند، اما در آخرین روزهای خروج، ده‌ها شهروند افغانستان و دستکم ۱۳ سرباز امریکایی در یک حمله انتحاری در یکی از دروازه‌های ورودی میدان هوایی کابل کشته شدند.

به دنبال خروج شتاب زده امریکا از افغانستان، جمهوری‌خواهان خواستار استعفای مقامات وزارت خارجه و پنتاگون شدند.
شبکه فاکس نیوز گزارش داد در صورتی که جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان پیروز شوند این قدرت را خواهند داشت که اعضای دستگاه امنیت ملی حکومت بایدن را احضار و از آن تحقیق کنند.
در ماه آگست پارسال، جمهوری‌خواهان در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان هشدار دادند که در صورت کسب اکثریت مجلس نمایندگان، مقامات وزارت خارجه را احضار خواهند کرد. آن زمان، اعضای حزب جمهوری‌خواه در کمیته روابط خارجی مجلس با نشر گزارشی مدعی شدند که مقامات حکومت بایدن مردم امریکا را در مورد عواقب خروج سریع گمراه کرده بودند.
مایکل مک کال، نماینده جمهوری‌خواه تگزاس و عضو مهم این کمیته گفت: "آنها می‌خواستند از افغانستان بیرون شوند. شما می‌بینید که این بررسی‌های داخلی آنها بود. آنها فقط می‌خواستند از افغانستان خارج شوند."
در این گزارش کمیته آمده بود که جمهوری‌خواهان قصد دارند مقامات وزارت امور خارجه را برای دریافت هرگونه سند و یادداشت در مورد توافقاتی که مقامات امریکایی با طالبان در جریان تخلیه شهروندان امریکایی از کابل انجام داده‌اند، احضار کنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جنگ ما
آستانه؛ بهار بوسنی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید