وال استریت ژورنال: غربی‌ها پیش از رسیدن زمستان به دنبال گفتگوی اوکراین با روسیه اند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۲

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات امریکایی و دیپلومات‌های اروپایی گزارش داد که امریکا از کی‌یف خواسته تا قبل از زمستان به فکر آغاز مذاکرات صلح با مسکو باشد.

آن‌ها احساس می‌کنند که با فرارسیدن زمستان، شاید نیروهای اوکراینی به موفقیت‌های بیشتر نظامی دست نیابند و جنگ طولانی شود.

مقامات غربی نگران پیامدهای سیاسی و انسانی افزایش بهای غذا و انرژی؛ تلفات انسانی و هزینه‌های نظامی جنگ برای اوکراین و کشورهای غربی اند.

یک دیپلومات اروپایی به وال استریت ژورنال گفت: «موضع ما این است که زمان آغاز گفتگوهای صلح به عهده اوکراینی‌ها است. اما چه بهتر اگر زودتر آغاز شود.»

امریکا و برخی کشورهای اروپایی نگران‌اند که ارسال سلاح به اوکراین، از ذخایر نظامی آنان کاسته است و این روند نمی‌تواند پایدار بماند. تنها امریکا تا اکنون نزدیک به ۱۹ میلیارد دالر کمک نظامی، به شمول محموله‌های سلاح، به اوکراین ارسال کرده است.

یک مقام غربی گفت: «ما یک مشکل عملی در برابر پیشرفت نظامی اوکراین می‌بینم و آن کمبود مهمات است.»

رئیس جمهور بایدن در ۱۰ نوامبر در کاخ سفید در مورد آغاز مذاکرات صلح میان روسیه و اوکراین گفت: «باید دیده شود که آیا اوکراین آماده سازش است یا خیر. آن‌ها در حالیکه زخم‌های جنگ بر تن شان تازه است، باید این تصمیم را بگیرند.»

پس از سفر جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به کی‌یف در ۴ نوامبر، ولودیمیر زلنسکی آمادگی مشروط خود برای آغاز مذاکره با روسیه را اعلام کرد. سالیوان در این سفر به نمایندگی از کاخ سفید گفته بود که اگر اوکراین آمادگی خود را برای مذاکرات اعلام دارد، حمایت‌های بیشتری به دست آورده می‌تواند.

دیپلومات‌های اروپایی به وال استریت ژورنال گفتند که مشاور امنیت ملی امریکا به حکومت اوکراین توصیه کرده است که برای مذاکرات باید مطالبات واقعبینانه، از جمله صرف نظر کردن از خواست بازپس گرفتن شبه جزیره کریمه، را دنبال کند.

با این حال، زلنسکی و مشاوران او هشدار دادند که افزایش فشار بر اوکراین برای مصالحه و گفتگو با ولادیمیر پوتین چیزی شبیه تسلیم شدن است.

برخی از مقامات امریکایی و اروپایی نیز گفته‌اند که اوکراینی‌ها با توجه به پیشرفت‌های نظامی شان، از جمله بازپس‌گیری خرسون، دلیل اندکی برای پذیرش خواسته‌ها و شرایط روسیه دارند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها