بریتانیا، فرانسه و آلمان اقدام ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی یورانیوم را محکوم کردند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

سه کشور عمده اروپایی با محکوم کردن تصمیم ایران برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی یورانیوم گفتند که تهران با این اقدام تلاش‌ها برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های اتومی را به چالش کشیده است.

به گفته آنها، ایران هیچ توجیه معتبری برای افزایش غنی‌سازی ندارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیشتر گفته بود که ایران غنی‌سازی یورانیوم به میزان ۶۰ درصد را در سایت فردو آغاز کرده است.

او این اقدام را پاسخی به قطعنامه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی دانست که از ایران خواست تا در مورد آثار یورانیوم کشف‌شده در سه محل اعلام‌نشده همکاری کند.

ایران اما این قطعنامه را رد کرد و گفت که این اقدام به «روابط سازنده» میان دو طرف آسیب می‌رساند.

در اعلامیه سه کشور اروپایی آمده است که اقدام تازه ایران برجام را بیشتر از پیش ضرر رسانده و تهی از معنا کرده است.

بر اساس توافقنامه برجام که ایران با شش قدرت جهانی در سال ۱۳۹۴ امضا کرده بود، این کشور قرار بود سطح غنی‌سازی یورانیوم را از ۳.۶۷ درصد بیشتر نکند. این قرارداد با خروج امریکا در سال ۱۳۹۹ لغو شد.

مقامات امریکایی گفتند که از گزارش‌ها در مورد غنی‌سازی یورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو آگاه اند اما از تایید آن خودداری کردند.

آن‌ها دوباره مواضع قبلی امریکا را تکرار کردند که واشنگتن به دیپلوماسی در پرونده هسته‌ای ایران متعهد بوده اما تمام گزینه‌ها روی میز است. پیش از این، اسرائیل هم تهدید کرده بود که در صورت شکست دیپلوماسی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران، توسل به هر گزینه‌ای، از جمله اقدام نظامی را برای خود محفوظ می‌داند.

از ماه سپتامبر تا حال گفتگوی غیرمستقیم در چارچوب مذاکرات اعضای شورای امنیت، میان ایران و ایالات متحده جریان داشته است اما این مذاکرات هنوز به هیچ نتیجه‌ای منتج نشده زیرا دو طرف از همدیگر انتظار انعطاف‌پذیری بیشتر دارند.

از زمان شروع اعتراضات مردمی در ایران و اتهام فروش پهپاد ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین، ایالات متحده علاقه‌ زیادی به گفتگو و احیای برجام نشان نداده است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید