سی‌ان‌ان: به شماری از مردان و زنان معترض در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی تجاوز شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

سی‌ان‌ان در گزارشی از دست‌کم ده مورد خشونت جنسی بر زنان و مردان معترض در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی ایران پرده برداشت.

یک زن کرد که پس از رهایی از بازداشت از ایران گریخته، گفت: «دخترانی [در بازداشت‌گاه] بودند که مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند و سپس به شهرهای دیگر منتقل شدند.»

سی‌ان‌ان برای تهیه این گزارش با برخی از معترضانی که توسط ماموران امنیتی ایران بازداشت شده‌اند و خانواده‌های برخی دیگر از آن‌ها گفتگو کرده است.

جمهوری اسلامی اجازه پویشش رویدادهای داخل ایران و به ویژه اعتراضات سراسری را به رسانه‌های مستقل نمی‌دهد.

سی‌ان‌ان به منطقه مرزی حاج عمران کردستان عراق رفته و با برخی از معترضانی که به تازگی توانسته‌اند از ایران فرار کنند، گفتگو کرده است.

از سویی هم اینترنت در ایران به طور مرتب و گاهی به طور کامل قطع می‌شود و بسیاری ماجراها درباره خیزش‌های سراسری سرپوشیده می‌ماند.

یک زن معترض کرد ایرانی که سی‌ان‌ان برای او نام مسعتار حنا را به کار برده، پس از این‌که در بازداشت پولیس ایران بر او تجاوز شد، اکنون در یکی از شهرهای کوهستانی کردستان عراق زندگی می‌کند.

حنا گفته است هم‌سلولی‌های زن او نیز برایش گفتند که مورد تجاوز قرار گرفته‌‌اند.

در گزارش همچان از تجاوز بر یک پسر ۱۷ نیز خبر داده شده است. این پسر گفته است که او و دوستانش در بازداشت پولیس مورد تجاوز و شوک برقی قرار گرفته‌اند.

او در یک پیام صوتی گفته است: «آنها چهار مرد را که مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، آوردند و در سلول دیگری به شدت فریاد می‌زدند. یکی از مردانی که شکنجه شده بود به اتاق انتظاری که من بودم فرستاده شد. از او پرسیدم این‌همه فریاد برای چه بود؟ او گفت که به مردان تجاوز می‌کنند.»

این پسر افزود که گفتگوی او با این زندانی توسط یک نگهبان شنیده شده و سپس بر او نیز تجاوز شده است.

سی‌ان‌ان از میان یازده مورد خشونت جنسی علیه معترضان ایرانی دست‌کم نیمی از آن را تایید کرده و تقریباً همه این خشونت‌ها در مناطق کردنشین اتفاق افتاده است.

اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی ایران، پس از کشته شدن مهسا امینی، دختر کرد ایرانی در بازداشت پولیس گشت ارشاد تهران آغاز شد.

این اعتراضات کماکان در داخل و خارج از ایران ادامه دارد.

پاسخ جمهوری اسلامی به این اعتراضات، پیوسته سرکوب شدید بوده است.

فعالان حقوق بشر ایرانی گفته‌اند که در جریان خیزش‌های سراسری تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۶ هزار نفر بازداشت شده‌اند.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید