بولسونارو نتیجه انتخابات ماه گذشته برازیل را به چالش کشید

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

ژایر بولسونارو، رئیس‌جمهور برازیل نتایج انتخابات ماه گذشته را که به رقیب چپ‌گرای خود لولا دیسلوا باخت، زیر سوال برد.

او گفت که آرای برخی از ماشین‌های رای‌دهی باید «بی اعتبار» شوند.

با تایید رسمی پیروزی لولا دیسلوا توسط دادگاه عالی انتخابات، سیاستمداران برجسته برازیل و متحدان بین‌المللی، این تقاضا ممکن است به جایی نرسد.

با این حال، پیش‌بینی می‌شود که چنین ادعایی یک عده هوادار محدود اما متعهد بولسونارو را به میدان اعتراض بکشد. نشر خبر مربوط به شکایت از انتخابات باعث شد تا ارزش پول برازیل ۱.۳ درصد در برابر دالر امریکا کاهش یابد.

الکساندر دوموراس، قاضی و رئیس فعلی دادگاه عالی انتخابات گفت که بولسونارو و اعضای ائتلاف انتخاباتی‌اش در ظرف ۲۴ ساعت آینده باید تمام اسناد و شواهد شان را به دادگاه بسپارند، در غیر آن شکایت آن‌ها رد خواهد شد.

گلیسی هافمن، رئیس حزب کارگران متعلق به لولا دیسلوا در توییتر نوشت: ««دیگر از تعلل، بی مسئولیتی و توهین به نهادها و دموکراسی خبری نیست. انتخابات در رای‌گیری مشخص شد و برازیل برای ساختن آینده بهتر به صلح نیاز دارد.»

متحدان بولسونارو در شکایت رسمی شان گفتند که در سیستم رای‌دهی «نشانه‌هایی از عیب‌های جدی وجود داشت که باعث ایجاد تردید می‌شود و تایید نتایج کنونی را غیرممکن می‌ سازد.»

بولسونارو، بدون اینکه شواهد مستدلی ارائه کند برای سال‌ها ادعا کرده است که سیستم رای‌گیری الکترونیکی کشور عیب دارد و در معرض تقلب است.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید