افغان‌ها برای آرام کردن کودکان گرسنه خود به آنان قرص خواب می‌دهند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

شماری شهروندان افغانستان در هرات به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته‌اند که به کودکان خود که از گرسنگی گریه می‌کنند دوای خواب می‌‌دهند تا آنان را آرام کنند.

برخی دیگر نیز گفته‌اند برای تامین غذا برای اعضای خانواده‌شان ناچار شده‌اند کودکان و اعضای بدنشان را بفروشند.

در گزارش آمده است که افرادی که با بحران گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند مجبور شده‌اند تا دواهایی مانند اسیتالوپرام، سرترالین و آلپرازولام را که معمولا برای درمان افسردگی و اضطراب تجویز می‌شوند به فرزندانشان بدهند.

پزشکان می‌گویند که وقتی به کودکان خردسالی که تغذیه کافی دریافت نمی‌کنند، داروی خواب داده می‌شود آن‌ها در معرض آسیب‌های صحی و اختلالات رفتاری قرار می‌گیرند.

سازمان ملل در گزارش‌های متعددی هشدار داده است یک فاجعه بشردوستانه اکنون در افغانستان در حال رخ دادن است.

در گزارش آمده است که پنج دانه قرص خواب‌آور به قیمت ۱۰ افغانی در دواخانه‌های محلی به فروش می‌رسند.

گزارش می‌افزاید که این افراد برای زنده ماندن به بدترین گزینه‌ها مانند فروش کلیه و کودکان خردسال دست می‌زنند.

با فروپاشی اقتصادی و شدت‌گیری بحران گرسنگی در افغانستان میزان سوءتغذیه در کودکان زیر پنج سال افزایش یافته است.

مطابق با آمار ارایه شده سازمان حفاظت از کودکان، موارد سوءتغذیه در میان کودکان افغانستان ۵۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

در همین حال کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در گزارش تازه‌ای از گسترش فقر و بیماری در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. در گزارش این کمیته آمده بیماری ذات‌الریه و سوءتغذیه در کودکان به شدت رو به افزایش است.

براساس این گزارش، پیامدهای اقتصادی درگیری‌های مسلحانه روسیه و اوکراین در زندگی میلیون‌ها افغان نیز تاثیر گذاشته و آنها نمی‌توانند به دلیل افزایش قیمت‌های مواد خوراکی مانند گندم و روغن مخارج زندگی خود را تامین کنند.

سازمان‌های امدادی می‌گویند که کودکان به دلیل تغذیه نادرست در معرض بیماری‌ها قرار می‌گیرند و با رسیدن زمستان بیشتر بار گرسنگی را به دوش خواهند کشید.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید