رسانه طالبان:اگر امریکا تحولات مثبت در افغانستان می‌خواهد، برای عادی‌سازی روابط گام بردارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۳

باختر، خبرگزاری طالبان می‌گوید اگر امریکا خواستار شکل‌گیری تحولات مثبت در افغانستان است، باید برای عادی‌سازی روابط با طالبان اقدام کند و تحریم‌ها را هم بردارد.

امریکا طالبان را به خاطر نقض حقوق بشر، تصاحب قدرت از راه نظامی و روابط با گروه‌های تروریستی تحریم کرده است.

طالبان در حالی چنین خواسته‌ای را بارها تکرار می‌کنند که تاکنون به هیچ یک از خواست‌های امریکا و دیگر کشورهای جهان هیچ توجهی نداشته‌اند؛ به ویژه بازگشایی مکاتب دخترانه، تشکیل حکومتی فراگیر و قطع روابط با گروه‌های تروریستی.

باختر، رسانه وابسته به طالبان انتقاد کرده که برخورد کشورها با افغانستان آن چنان که باشد، نیست؛ برخی کشورها به جای همکاری با نظام جدید در افغانستان، بیشتر برای محکوم کردن آن فکر می‌کنند، در این میان نقش امریکا در خور بحث است.

باختر اصرار کرده که امریکا باید بر طبق توافقنامه دوحه در راستای عادی‌سازی روابط با طالبان اقدام کند و تحریم‌ها را هم لغو کند. این رسانه طالبان می‌گوید عدم روابط با طالبان و تحریم‌ها نقض توافقنامه دوحه است.

در سویی دیگر اما نماینده پیشین امریکا در امور صلح افغانستان چندی پیش گفت که این طالبان است که بخش‌هایی از توافقنامه دوحه را عملی نکرده‌اند. زلمی خلیلزاد با بیان این که امریکا مشغول گفتگو با طالبان است تا تمام آنچه در این توافقنامه آمده اجرایی شود، گفته امریکا هنوز با این چالش مواجه است که با طالبان چه کند.

چندی قبل طالبان پیامی منسوب به هبت‌الله آخندزاده، رهبر خود را منتشر کردند که در آن گفته شده بود این گروه خواهان روابط با تمام جهان از جمله امریکا است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید