"سپاه پاسداران اجازه نداد" اسماعیل‌خان در نشست امنیتی هرات در تاجیکستان شرکت کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

منابع معتبر به افغانستان اینترنشنال گفتند که محمد اسماعیل خان، از رهبران سیاسی سرشناس افغان مقیم ایران، اجازه نیافته که در کنفرانس امنیتی هرات در شهر دوشنبه اشتراک کند.

به گفته منابع،اسماعیل خان به نشست دعوت شده بود اما ظاهراً سپاه پاسداران مانع اشتراک او در این نشست شده است.

نشست سالانه «گفتگوهای امنیتی هرات»‌ به تاریخ ۸ و ۹ قوس در پایتخت تاجیکستان توسط انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان برگزار می‌شود و موضوع اصلی این همایش «نظام سیاسی همه‌شمول؛ الگوها و نقشه‌راه» است.

اسماعیل خان به این کنفرانس دعوت شده بود، اما یک منبع معتبر گفت که حکومت ایران بر فعالیت‌های اسماعیل خان محدودیت وضع کرده است و اشتراک در این نشست می‌توانست این محدودیت را نقض کند.

پیش از این، محس داور، از اعضای جنبش تحفظ پشتون و عضو پارلمان پاکستان نیز در توییتر اعلام کرده بود که او می‌خواست در نشست گفتگوهای امنیتی هرات شرکت کند، اما حکومت پاکستان مانع سفرش به تاجیکستان شد.

ایران پس از سقوط حکومت پیشین به دنبال بهبود رابطه با حکومت طالبان بوده و مانند دیگر کشورهای منطقه، فعالیت‌های سیاسی رهبران افغان را که پس از سقوط حکومت به این کشورها پناهنده شده‌اند، محدود کرده است.

مقامات ایرانی بارها ستایش خود را از طالبان به خاطر نبرد شان با ایالات متحده ابراز داشته است. چنانچه، بر اساس یک فایل صوتی که در ماه عقرب در اختیار افغانستان اینترنشنال قرار گرفت، حسن مرتضوی، معاون سفیر ایران گفته بود که طالبان توانست پس از ۴۰ سال استقلال افغانستان را کسب و امنیت شهروندان را تامین کند. او گروه های ضد طالبان را متهم به «ایجاد ناامنی» کرده بود.

حکومت ایران با این که طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد اما چندین بار میزبان مقامات طالبان در این کشور بوده است.

خبرها
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید