وزیر تجارت طالبان خواهان کمک چین به گشایش سریع دهلیز واخان شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۷

نورالدین عزیزی، روز دوشنبه از چین خواست کار گشایش دهلیز واخان را سرعت بخشد که به گفته او می‌تواند «سطح تجارت بین دو کشور را افزایش دهد.»

طالبان بر سرمایه‌گذاری چین در افغانستان بیش از هر کشوری تاکید کرده اما تا هنوز شرکت‌های چینی گام‌های عملی برای سرمایه‌گذاری بر نداشته‌اند.

عزیزی افغانستان را «مسیر مطمین برای ترانزیت کالاها‌» توصیف نموده است. با این حال او اذعان کرد که برای گسترش مبادلات تجاری، باید زیرساخت‌های لازم در افغانستان به وجود بیاید.

بیش از هر کشوری، مقامات طالبان از چین خواسته‌اند که در افغانستان سرمایه‌گذاری کند. در همین راستا، ملا برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان در دیدار با وانگ یو، سفیر چین در کابل خواهان مشارکت افغانستان در پروژه بزرگ یک کمربند و یک راه این کشور شد.

این درحالیست که چین به دلیل نگرانی‌های امنیتی کار استخراج مس عینک را آغاز نکرده است. همچنان، شرکت‌های چینی به علت نقض تحریم‌های شورای امنیت سازمان‌ملل علیه طالبان، با مجازات تجاری و مالی رو به رو خواهند شد.

طرح «راه و کمربند» یا راه ابریشم جدید چین شامل پروژه‌های عظیم زیرساختی و راه تجارتی زمینی از چین تا بندر گوادر پاکستان و از آنجا به سوی آسیای میانه است.

طالبان امیدوارند که با پیوستن به این طرح بزرگ از مزایایی چون راه‌اندازی دو خط راه آهن از لندی کوتل تا جلال آباد و از چمن تا اسپین بولدک، ایجاد دو شاهراه از پشاور تا کابل و از کندز تا آسیای میانه و نیز اعمار یک بند برق آبی بر فراز دریای کنر بهره‌مند شوند.

ناظران چینی باور دارند که یکی از علت‌های عدم تمایل چین به سرمایه‌گذاری در افغانستان، حضور شبه‌نظامیان ایغوری در افغانستان است که چین آن‌ها را تهدیدی علیه امنیت و تمامیت ارضی خود تلقی کرده و طالبان به رغم اصرار بیجنگ، این نیروها را از خاک افغانستان بیرون نکرده است.

جهان‌نما
خبرها
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید