سازمان ملل برای کمک‌های بشردوستانه بیش از ۵۱ میلیارد دالر درخواست کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۰

سازمان ملل متحد و شرکای آن روز پنجشنبه ۱۰ قوس خواستار دریافت کمک‌های بی‌سابقه ۵۱.۵ میلیارد دالری برای سال ۲۰۲۳ شدند.

به گزارش رویترز، این درخواست کمک از سوی سازمان ملل نشان‌دهنده افزایش ۲۵ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۲ است.

بر اساس تخمین جهانی بشردوستانه سازمان ملل، حدود ۶۵ میلیون نفر دیگر در سال آینده میلادی به کمک نیاز دارند. طبق این بررسی، تعداد ۳۳۹ میلیون نفر در ۶۸ کشور به کمک نیاز دارند.

این رقم بیش از چهار درصد جمعیت جهان و تقریباً برابر با جمعیت ایالات متحده امریکاست.

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل متحد با اشاره به جنگ در اوکراین و خشکسالی در شاخ آفریقا، گفت که نیازهای بشردوستانه به طرز تکان دهنده‌ای بالا است، زیرا حوادث شدید امسال به سال آینده میلادی سرایت می‌کند.

براساس گزارش سازمان ملل، بیش از صد میلیون نفر از خانه‌های خود بی‌جا شده‌اند و درگیری و تغییرات اقلیمی به بحران آوارگی دامن می‌زنند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که در جریان ۹ ماه جنگ بین روسیه و اوکراین صادرات مواد غذایی را مختل کرده است و حدود ۴۵ میلیون نفر در ۳۷ کشور در حال حاضر با گرسنگی مواجه هستند.

برای اولین‌بار در تاریخ، ده کشور بیش از یک میلیارد دالر را برای دریافت کمک درخواست کرده‌اند.

افغانستان، جمهوری دموکراتیک کنگو، اتیوپیا، نیجریه، سومالیا، سودان، سودان جنوبی، سوریه، اوکراین و یمن از جمله این کشورهاست.

این درحالیست که کمک کنندگان با بحران‌های متعدد دست و پنجه نرم می‌کنند و امدادگران را مجبور کرده در مورد اولویت‌ها تصمیم گیری کنند.

به گزارش رویترز، سازمان ملل متحد با بزرگ‌ترین شکاف بودجه مواجه است و بودجه تامین نشده آن در سال جاری میلادی بر اساس داده‌ها تا اواسط نومبر گذشته ۵۳ درصد بود.

ایالات متحده بزرگ‌ترین کمک کننده است که تاکنون بیش از ۱۴ میلیارد دالر در سال جاری اهدا کرده است، در حالی که سایر اقتصادهای بزرگ مانند چین و هند هر کدام کمتر از ۱۰ میلیون دالر کمک کرده‌اند.

کلکین
ارتش سری
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید