سفارت ایران منبع خبر اظهارات بهادر امینیان را تایید کرد اما بازتاب آن را "مغرضانه" خواند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

سفارت ایران در کابل تایید کرد که اظهارات بهادر امینیان درباره افغانستان و طالبان از بولتنی نقل شده که از روی یک نوار صوتی پیاده شده است. اشاره سفارت، به فایل‌های هک‌شده خبرگزاری فارس است.

این سفارت در عین حال خبری را که بر اساس این بولتن نوشته شده "جعلی و مغرضانه" خوانده است.

بخشی از بولتن هک‌شده خبرگزاری فارس، متن کامل و خط به خط سخنرانی بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی در کابل، در یک جمع است که روز شنبه در افغانستان اینترنشنال بازتاب یافت.

پیاده‌کننده متن سخنرانی در خبرگزاری سپاه،‌ مخاطبان این سخنرانی را "اصحاب رسانه" می‌خواند، اما به نظر می‌رسد که این سخنرانی جمعی خصوصی بوده است.

آقای امینیان در این سخنان، گروه طالبان را فاجعه، غیرقابل قبول، باعث شرمساری و خانمان برانداز توصیف می‌کند، اما در عین حال تاکید می‌کند که جمهوری اسلامی چاره‌ای جز کنار آمدن با طالبان و حمایت از آن‌ها ندارد.

او گروه طالبان را که بر اساس گزارش‌ها، با حمایت گسترده مالی و نظامی جمهوری اسلامی، در افغانستان به قدرت رسیده،‌ با لشکریان مغول مقایسه می‌کند و پیشنهاد می‌کند که جمهوری اسلامی با آن‌ها همانند مغول‌ها برخورد کند تا متمدن شوند.

سفیر جمهوری اسلامی در این سخنرانی به روشنی ابراز نگرانی می‌کند که اگر این سخنان نشر شود،‌ طالبان دیگر او را به کابل راه ندهند.

جزییات بیشتر سخنان سفیر جمهوری اسلامی در کابل را، اینجا بخوانید

واکنش سفارت جمهوری اسلامی

شبکه افغانستان اینترنشنال، جزییات فایل‌ هک‌شده خبرگزاری فارس از اظهارات سفیر جمهوری اسلامی در کابل را روز شنبه پوشش خبری داد.

ساعاتی پس از انتشار این خبر، سفارت جمهوری اسلامی در کابل، با نشر اطلاعیه‌ای در سایت و صفحه توییتر خود، به نشر این خبر واکنش نشان داد.

این سفارت، مطالب نشر شده را "اخبار جعلی" خوانده، اما در عین حال تایید کرده است این مطالب "به نقل از بولتنی که آن نیز از یک نوار صوتی نقل قول می‌کند مطرح می‌شود" و بعد می‌گوید که زمان و مکان و مخاطبان گوینده این سخنان مشخص نیست.

در اطلاعیه سفارت جمهوری ابراز نگرانی شده است که نشر این گزارش، بتواند بر روابط رژیم تهران و گروه طالبان تاثیر منفی بگذارد.

گروه طالبان تاکنون درباره انتشار سخنان سفیر جمهوری اسلامی در کابل، اظهار نظری نکرده است.

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید