طالبان در محل تبادل یک سرباز امریکایی با افراد خود، یک مدرسه بزرگ دینی می‌سازد

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۲

وزارت داخله طالبان با انتشار ویدیویی خبر داده که سراج‌الدین حقانی به خوست رفته و سنگ تهداب یک مدرسه بزرگ دینی را در محلی که یک سرباز امریکایی با چند زندانی طالبان مبادله شده بود، گذاشته است. طالبان می‌گویند در نتیجه این تبادل مسیر مذاکرات دوحه به سمت موفقیت پیش رفت.

طالبان توضیحات بیشتری نداده‌اند، اما پس از توافقنامه دوحه بود که هزاران زندانی طالبان از زندان‌های حکومت پیشین افغانستان آزاد شدند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان نیز حاجی بشر نورزی از افراد نزدیک به ملا محمد عمر، بنیانگذار و رهبر سابق طالبان از زندان گوانتانامو رها شد. او آخرین زندانی طالبان در گوانتانامو بود.

پیش از مذاکرات طالبان با امریکا و توافقنامه دوحه، شماری از زندانیان طالبان در تبادله با جنرال بوبرگدال امریکایی آزاد شدند. او سال ۲۰۰۹ به اسارت طالبان درآمده بود و ۵ سال در نزد این گروه اسیر بود. سال ۲۰۱۴ خبر تبادل او اعلام و گفته شد که این جنرال امریکایی با ۵ زندانی طالبان تبادل شده است. در ولسوالی علی‌شیر ولایت خوست.

مولوی محمد نبی عمری، ملاعبدالوحید وثیق، ملامحمدفاضل مظلوم، ملانورالله نوری و ملاخیرالله خیرخواه ۵ طالبی بودند که از گوانتانامو آزاد شدند. از این میان، ملاخیرالله خیرخواه در حال حاضر وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان است.

وزارت داخله طالبان محل تبادل این زندانیان پیشین گونتانامو را، یک منطقه «تاریخی» خوانده‌ و گفته‌ قرار است در این محل علاوه بر یک مدرسه بزرگ دینی، یک مرکز درمانی هم ساخته شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها