تام وست و ملا یعقوب درباره «بازگشایی سفارت امریکا در کابل» گفتگو کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

منابع به افغانستان اینترنشنال می‌گویند تام وست و ملا یعقوب در ابوظبی، درباره بازگشایی سفارت امریکا در کابل در آینده‌ای نزدیک گفتگو کرده‌اند.

منابع گفتند قرار است تیم کوچکی از دیپلومات‌های امریکا به کابل بروند. طالبان در خصوص تامین امنیت آنها به ایالات متحده اطمینان داده است.

هنوز طالبان و ایالات متحده به صورت رسمی در این باره چیزی نگفته‌اند.

ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان به تاریخ ۱۲ قوس در رأس هیاتی به امارات متحده عربی رفت و در جریان این سفر با تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان دیدار کرد.

ملا نجیب، معاون استخبارات و ملا شیرین، رئیس استخبارات وزارت دفاع طالبان از جمله کسانی‌‌اند که به همراه ملا یعقوب به ابوظبی رفته بودند.

منابع می‌گویند مقامات طالبان در این دیدار به نماینده امریکا اطمینان داده است که امنیت سفارت و کارمندان آنرا تامین می‌کنند.

به گفته منابع، ملا شیرین از جمله فرماندهان طالبان است که قبل از تسلط این گروه بر افغانستان، نقش برجسته‌ای در انجام حملات انفجاری در کابل داشته است.

با سقوط دولت افغانستان، شماری زیادی از کشورها از جمله امریکا سفارتش را در کابل بستند و دیپلومات‌های شان را به دوحه، پایتخت قطر فرستادند.

وزارت دفاع طالبان می‌گوید ملا یعقوب در دیدار با تام وست خواستار احترام گذاشتن جهان به تمامیت ارضی افغانستان شد. بر اساس اعلامیه وزارت دفاع طالبان، ملا یعقوب به تام وست اطمینان داده است که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

تام وست هم می‌گوید درباره منافع مشترک در احیای ثبات، رفاه و صلح در افغانستان با ملا یعقوب گفتگو کرده است.

پیش از این نیز مقامات ارشد استخبارات امریکا و طالبان دیدارهایی داشته‌اند.

براساس گزارش سی‌ان‌ان، دیوید کوهن، معاون سازمان سیا و تام وست، نماینده امریکا برای افغانستان در شانزدهم میزان با عبدالحق وثیق، رئیس استخبارات طالبان گفتگو کرده است. به گزارش این رسانه، دو طرف در این دیدار درباره مبارزه با تروریسم گفتگو کرده بودند.

این دیدار پس از کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل آغاز صورت گرفت. آن زمان، امریکا شبکه حقانی را متهم کرد که از محل نگهداری ظواهری آگاه بوده و اعضای این شبکه با ایمن الظواهری هم در ارتباط بودند.

ملا یعقوب روز پنجشنبه از امارات متحده عربی به کابل بازگشت.

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید