وزارت خارجه امریکا از تبدیل شدن افغانستان به عنوان پناهگاه تروریستان ابراز نگرانی کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۷

سخنگوی وزارت خارجه امریکا در نشست خبری در مورد سازماندهی مجدد گروه‌های تروریستی در افغانستان هشدار داد.

ند پرایس گفت امریکا تلاش می‌کند تا تحریک طالبان پاکستان و سایر گروه‌های تروریستی نتوانند از افغانستان به عنوان سکوی پرتاب برای انجام حملات به پاکستان استفاده کنند.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا روز چهارشنبه ۱۶ قوس، در نشست پرسش و پاسخ در مورد افغانستان تحت حاکمیت طالبان که ممکن است دوباره به پناهگاهی برای حمله به کشورهای دیگر تبدیل شود، ابراز نگرانی کرد.

او تاکید که خطر تروریسم فراتر از منطقه است و امریکا مصمم است که با شرکای خود از جمله پاکستان، برای مقابله با تهدید تروریسم کار کند.

ند پرایس گفت که ایالات متحده هر کاری می‌تواند انجام می‌دهد تا تحریک طالبان پاکستان و سایر گروه‌های تروریستی نتوانند از افغانستان به عنوان سکوی پرتاب برای انجام حملات به پاکستان استفاده کنند.

امریکا در حالی از حمله احتمالی گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان به پاکستان هشدار می‌دهد که تحریک طالبان پاکستان اخیراً پس از پایان مهلت آتش بس به نیروهای خود دستور داد به سراسر پاکستان حمله کنند.
آقای پرایس در مورد همکاری امنیتی امریکا با اسلام‌آباد گفت که پاکستان از چندین جنبه شریک مهمی این کشور است و امریکا به تقویت همکاری‌های نظامی بین دو کشور ادامه می‌‌دهد.

پاکستان طی هفته‌های اخیر هدف حملات گروه‌های مسلح قرار گرفته است که بخشی از این حملات را تحریک طالبان پاکستان به عهده گرفته است.

ند پرایس همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اعدام در ملاء عام در افغانستان گفت: «ما گزارش‌هایی را مبنی بر اینکه طالبان به قضات دستور داده است تا تفسیر خود را از شریعت اعمال کنند دیده‌ایم که این مجازات‌ها شامل اعدام در ملاء عام، قطع عضو و شلاق می‌شود.»

او این اعمال طالبان را «نفرت‌انگیز» و توهین به حیثیت و حقوق بشر همه افغان‌ها خواند و گفت که ایالات متحده از نزدیک رفتار طالبان با مردم افغانستان را زیر نظر دارد.

او توضیح داد که رابطه حکومت طالبان با ایالات متحده و جامعه بین‌المللی کاملاً به اقدامات طالبان بستگی دارد و اگر طالبان خواهان بهبود روابط با امریکا هستند این موضوع به وضعیت حقوق بشر به ویژه حقوق دختران و زنان و سایر گروه‌های اجتماعی به حاشیه رانده در افغانستان مرتبط است.

آقای پرایس افزود که این غیرقابل انکار است که طالبان همچنان به دنبال روابط با کشورهای دیگر است و افغانستان به روابط با سایر کشورهای جهان نیاز دارد.

او در ادامه گفت که حتی اگر این انگیزه ایجاد روابط با کشورهای دیگر چیزی جز منفعت شخصی برای حلقات داخل گروه طالبان نباشد آن‌ها اگر بخواهند در موقعیتی که هستند بمانند، به روابط با کشورهای دیگر نیاز خواهند داشت.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که طالبان تا به امروز نشان داده‌اند که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند به تعهداتی که داده‌اند عمل کنند. او افزود که طالبان نه تنها در قبال جامعه بین‌المللی، بلکه مهم‌تر از همه در آخر کار به مردم افغانستان پاسخگو خواهند بود.

آقای پرایس با تاکید به حمایت از مردم افغانستان با دور زدن طالبان گفت که این کشور به کمک های بشردوستانه خود به افغانستان ادامه خواهد داد.

جهان‌نما
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید