واکنش‌ها به انتقاد ترامپ از آزادی تبهکار روسی؛ ۵ هزار «تروریست طالب» در ازای هیچ آزاد شدند

جمعه ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

شماری از جمهوری‌خواهان شامل دونالد ترامپ از رهایی دلال اسلحه روسی در بدل ستاره بستکبال امریکایی انتقاد کردند. برخی از شهروندان امریکایی در واکنش به جمهوری‌خواهان می‌گویند که در سال ۲۰۲۰ پنج هزار جنگجوی طالب به عنوان بخشی از توافق صلح بین امریکا و طالبان به خاطر هیچ آزاد شدند.

بریتنی گراینر در ماه فبروری در فرودگاه مسکو به دلیل حمل روغن چرس به زندان افتاد و روز پنجشنبه ۱۷ قوس به عنوان بخشی از مبادله زندانیان در ازای رها سازی ویکتور بوت آزاد شد.

به گزارش نیوزویک، دونالد ترامپ در رسانه اجتماعی تروث نوشت که این چه نوع معامله‌ای است که بریتنی گراینر، بازیکن بسکتبال که آشکارا از کشور ما متنفر است، با مردی که به عنوان "تاجر مرگ" شناخته می‌شود و یکی از بزرگترین دلالان اسلحه در سراسر جهان و مسئول کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار تن است معاوضه می‌شود.

رئیس جمهور سابق امریکا افزود: «چرا پل ویلان تفنگدار سابق در این معامله کاملاً یک طرفه گنجانده نشده است؟» آقای ترامپ آزادی تبهکار روسی را در برابر رهایی وایگنر مورد انتقاد قرار داده و نوشت چه شرمساری "احمقانه" و "غیر وطن پرستانه‌ای" برای ایالات متحده!

در پاسخ به این انتقاد، برخی از وکلا و کارشناسان حقوق بشری گفته‌اند زمانی که ترامپ ۵ هزار تروریست طالب را آزاد کرد، جمهوری‌خواهان کاملا آن را نادیده گرفتند.

تریستان اسنل، وکیل دادگستری در توییتی نوشت: «ترامپ عبدالغنی برادر را همراه با ۵ هزار جنگجوی دیگر طالبان در ازای هیچ آزاد کرد.»

عمر ریورو، بنیانگذار رسانه چپ‌گرای آکوپای دموکرات، در توییتر خود نوشت: «همان ترامپ‌هایی که در حال حاضر به خاطر آزادی دلال اسلحه روسی در برابر آزادی ستاره بستکبال دیوانه شده‌اند زمانی که ترامپ ۵ هزار زندانی طالب را آزاد کردند، سکوت کردند.»

قاسم رشید، وکیل حقوق بشر گفت: «جمهوری‌خواهان زمانی که ترامپ ۵ هزار تروریست طالب را در افغانستان آزاد کرد، جمهوری‌خواهان کاملا آن را نادیده گرفتند - اما اکنون از اینکه بایدن به بازگرداندن بریتنی گرینر به ایالات متحده کمک کرد، خشمگین هستند. من دقیقا نمی‌توانم دلیل آن را بفهمم.»

او افزود: «اگر از اینکه بایدن یک دلال اسلحه را با بریتنی گراینر مبادله کرد ناراحت هستید – اما با ترامپ که ۵ هزار تروریست طالب را که آزاد کرد موافقت کردید - وانمود نکنید که به امنیت ملی اهمیت می‌دهید.»

جهان‌نما
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید