رد پای پاکستان در جام جهانی قطر ؛ توپ‌های آدیداس ساخت سیالکوت چه نقشی در فوتبال دارند؟

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۱۹

با وجود اینکه پاکستانی‌ها دیوانه کریکت اند، با ساختن توپ‌های مورد استفاده در زمین‌های تمرینی در قطر و فروش ماکت‌های آن به هواداران فوتبال، نقش مهمی در جام جهانی فوتبال ایفا می‌کنند.

فوروارد اسپورت در شهر سیالکوت یکی از دو تولید کننده الرحله آدیداس، توپ رسمی جام جهانی است.

فوروارد اسپورت، یک شرکت تجهیزات ورزشی چندملیتی در شهر سیالکوت در شمال شرقی پاکستان، تقریباً ۲۰ سال است که با آدیداس کار می‌کند. این شرکت یکی از دو تولید کننده الریهلا آدیداس، توپ رسمی جام جهانی است.

حسن مسعود خواجه، مدیر ورزشی فوروارد، گفت که شرکت او ۵.۵ میلیون توپ الریهلا، شامل ۶۰ هزار کپی با کیفیت بالا از توپ‌های مورد استفاده در مسابقات ساخته است.

رویترز در گزارشی می‌گوید که توپ‌های ساخت سیالکوت در کنار آنکه هنگام تمرین توسط تیم‌های فوتبال در قطر استفاده می‌شوند، به عنوان یک محصول درجه یک به علاقه‌مندان فوتبال در سراسر جهان فروخته می شوند؛ بقیه هم به عنوان توپ‌های تفریحی و سوغاتی با قیمت پایین‌تر فروخته می‌شوند.

رویترز می‌گوید که توپ‌های مسابقه ساخت چین هستند. آدیداس از شناسایی سازنده این توپ‌ها خودداری کرده است.

پاکستان به همراه چین و هند یکی از بزرگترین تولیدکنندگان توپ فوتبال در جهان است.

سیالکوت سابقه‌ای غنی در ساخت توپ‌های فوتبال و سایر تجهیزات ورزشی دارد که به دوران استعمار هند بازمی‌گردد.

اتاق بازرگانی محلی در سیالکوت به رویترز گفت که در سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بیش از ۴۳ میلیون توپ به ارزش ۱۹۱ میلیون دالر در سیالکوت ساخته شده است.

حدود ۸ درصد از جمعیت حدود ۱ میلیون نفری سیالکوت در این صنعت کار می‌کنند، اما بسیاری می‌گویند که زمان کمی برای مشاهده واقعی محصول خود دارند.

در حالی که فوتبال در بین هواداران محبوب است، اما تیم ملی پاکستان از بین ۲۱۱ کشور در رتبه ۱۹۴ فیفا قرار دارد. کریکت اما در میان تیم‌های برتر جهان ایستاده است.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید