تام وست می‌گوید زنان افغانستان با محدودیت‌های غیرقابل دفاع مواجه هستند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۰

به مناسبت تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان می‌گوید این مناسبت به ما یادآوری می‌کند که زنان و دختران افغان با محدودیت‌های غیرقابل دفاع مواجه هستند.

تام وست گفت که زنان افغانستان در زمینه‌های آموزش، اشتغال و در زندگی سیاسی با محدودیت مواجه هستند.

نماینده ویژه امریکا در رشته توییتی نوشت که آزادی بیان نیز برای شهروندان و رسانه‌ها در افغانستان کم رنگ شده است.

تام وست که اخیرا با وزیر دفاع طالبان و شماری از سیاست‌مداران افغانستان مانند حامد کرزی و عبدالله عبدالله دیدار کرده است، می‌گوید با نزدیک شدن به برنامه‌ریزی و دیپلوماسی، ما باید حقوق بشر را در مرکز تعامل خود با طالبان و همه افغان‌ها نگه داریم.

تام وست پس از دیدار با ملا یعقوب، وزیر دفاع طالبان گفت که مشروعیت داخلی و بین‌المللی این گروه و همچنین ثبات اقتصادی و سیاسی افغانستان، تا «حد خیلی زیادی با نحوه رفتار طالبان با مادران و دختران افغانستان مرتبط است.»

علی‌رغم تاکید و مطالبه جامعه جهانی از طالبان به خاطر رعایت حقوق بشر، گروه طالبان در بیش از یک سال گذشته کماکان بر مواضع و سیاست‌های سختگیرانه خود علیه زنان ادامه داده است.

گروه طالبان نه تنها به خواست‌های امریکا و جامعه جهانی بی‌توجهی کرده بلکه در هفته‌های اخیر مجازات شهروندان را در ملاء عام آغاز کرده و هر روز در ولایت‌ها مردم را به اتهام‌های مختلف شلاق می‌زنند. در تازه‌ترین اقدام، طالبان یک مرد را در ولایت فراه تیرباران کردند.

با این وجود، امریکا و جامعه جهانی زیر عنوان کمک‌های بشردوستانه، به صورت منظم هر هفته بسته ۴۰ دالری به کابل می‌فرستند.

کارشناسان و مخالفان طالبان می‌گویند گروه طالبان با استفاده از این کمک‌ها حکومت خود را تقویت و محدودیت بر زنان را افزایش داده است.

تازه‌ترین خبرها

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید