جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل متحد اخراج شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل به اخراج جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل متحد رای داد.

این شورا که ۵۴ عضو دارد در جلسه روز چهارشنبه ۲۳ قوس، با ۲۹ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۱۶ رای ممتنع، جمهوری اسلامی ایران را از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل کنار گذاشت.

طرح اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل متحد توسط ایالات متحده امریکا به دلیل سرکوب سیستماتیک زنان در ایران از جمله در جریان خیزش سراسری، پیشنهاد شد.

نماینده امریکا در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه تهیه‌شده برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل متحد را قرائت کرد.

لیندا توماس گرین‌فیلد سفیر امریکا در سازمان ملل در جلسه رای‌گیری با اشاره به خلاصه‌ای از چگونگی بازداشت و مرگ مهسا امینی گفت او را به جرم زن بودن کشتند.

او در ادامه گفت احتمالا مقامات جمهوری اسلامی فکر می‌کردند مرگ مهسا نیز مانند هزاران پرونده دیگر به بایگانی بلند بالای جمهوری اسلامی روانه خواهد شد و یک اطلاعات آماری خواهد بود اما دو روزنامه‌نگار شجاع نیلوفر حامدی و الهه محمدی این داستان را منعکس کردند و اینجا بود که مردم ایران گفتند دیگر بس است.

این دیپلمات امریکایی اضافه کرد که جمهوری اسلامی با ددمنشی این خبرنگاران و دیگر روزنامه‌نگاران را همراه با هزاران معترض را بازداشت کرده و صدها تن را کشته است در حالی که آنان یک پیام ساده داشتند؛« زن، زندگی، آزادی»

او گفت: «قطعنامه تهیه‌ شده برای اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون جایگاه زن سازمان ملل پاسخ به صداهای جامعه مدنی در ایران و فعالان مدنی ایرانی در سراسر جهان است و پیامدهای جهانی خواهد داشت.»

نماینده امریکا گفت که «دلیل اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل بسیار روشن است. عضویت ایران لکه زشتی بر اعتبار این کمیسیون است.»

اما بودند کشورهای دیگری که به این رای‌گیری تاختند از جمله روسیه، ونزوئلا، بلاروس و خود ایران.

در همین حال نمایندگان کشورهای دیگر مانند بریتانیا، آسترالیا، کانادا، برزیل، مقدونیه شمالی درباره نابرابری و تبعیض جنسیتی علیه زنان و دختران در چارچوب حقوقی و قانونی ایران و سرکوب معترضان سخنرانی کردند و از تصویب این قطعنامه دفاع کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

افغانستان و همسایگانش
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها