گزارشگران بدون مرز: ایران به سومین زندان بزرگ دنیا برای خبرنگاران تبدیل شده است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۳

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که جمهوری اسلامی ایران به سومین زندان بزرگ دنیا برای خبرنگاران تبدیل شده است. به گفته این سازمان، نیلوفر حامدی و الهه محمدی دو خبرنگار زن که به جلب توجه به کشته شدن مهسا امینی کمک کرده بودند، اکنون با خطر مجازات اعدام رو به رو هستند.

سازمان گزارشگران بدون مرز در تازه‌ترین گزارش خود که به بررسی تخلفات علیه خبرنگاران می‌پردازد، نوشته است که ۵۳۳ روزنامه‌نگار در سراسر دنیا به دلیل انجام حرفه خود در سال گذشته دستگیر شده‌اند که این رقم نسبت به سال گذشته ۱۳.۴ درصد افزایش داشته است.

به گفته این سازمان بیش از نیمی از این خبرنگاران در پنج کشور زندانی اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید در حال حاضر ۱۵ درصد این زندانیان را خبرنگاران زن تشکیل می‌دهند که این رقم نیز افزایش ۳۰ درصدی تعداد خبرنگاران زن بازداشت شده را نسبت به سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد.

در حال حاضر ۴۷ خبرنگار در زندان‌های ایران در بازداشت به سر می‌برند و برخی از آنان با احکام سنگینی رو به رو هستند.

این نهاد بین‌المللی در گزارش دیگری در ماه گذشته نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که شمار زنان روزنامه‌نگار زندانی در ایران به حد بی‌پیشینه‌ای رسیده است. این سازمان نوشت که تقریبا نیمی از خبرنگاران بازداشت شده زن هستند و دو تن از آنها در معرض خطر اعدام قرار دارند.
گزارش می‌گوید که چین با سطوح بالایی از سانسور و کنترول بر فضای رسانه‌ای همچنان با ۱۱۰ روزنامه‌نگار بازداشتی، بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان است.

پس از چین برمه با ۶۲ زندانی دومین کشوری است که بیشترین آمار زندانیان خبرنگار را دارد.

ویتنام با رقم ۳۹ و بلاروس با ۳۱ خبرنگار در بند، جزء ۵ کشوری اند که بیشترین میزان بازداشت‌ها را داشته‌اند.

در همین حال گزارش تخلفات انجام شده علیه روزنامه‌نگاران نشان می‌دهد که تعداد خبرنگاران کشته شده در حال افزایش است به گونه‌ای که در سال جاری ۵۷ خبرنگار کشته شده‌اند. علاوه بر این ۶۵ خبرنگار به گروگان گرفته‌ شده‌اند و ۴۹ تن دیگر نیز مفقود شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها