مقاله تحلیلی واشنگتن پست: دوستی پاکستان با طالبان در معرض فروپاشی قرار گرفته است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۴

واشنگتن پست با اشاره به درگیری‌های اخیر بین طالبان و نظامیان پاکستان در اسپین‌ بولدک، می‌گوید که دوستی پاکستان با طالبان در معرض فروپاشی قرار گرفته است.

این روزنامه امریکایی در مقاله‌ای تحلیلی گفته زمان آن رسیده که پاکستان بپذیرد سیاست‌هایش در قبال افغانستان شکست خورده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، در جریان بیش از یک سال گذشته بارها نیروهای طالبان و نظامیان پاکستان درگیری مرزی را پشت سر گذاشته‌اند. تنها در یک هفته اخیر دو طرف در اسپین بولدک قندهار دوبار درگیر شدند.

طبق گزارش‌ها، در درگیری روز یکشنبه بین دو طرف دستکم هفت پاکستانی و یک نیروی طالبان کشته و شماری از غیرنظامیان از جمله شهروندان افغانستان زخمی شدند. مقامات پاکستان همچنین گفتند که در نتیجه درگیری روز پنجشنبه یک نفر کشته و پانزده تن دیگر زخمی شده‌اند.

هشت نفر نیز از این درګیری در قندهار زخمی شده اند

حامد میر، خبرنگار پاکستانی در این مقاله نوشته است که نخبگان سیاسی در اسلام‌آباد زمانی بر این باور بودند که با پرورش نیروهای طرفدار این کشور در افغانستان "عمق استراتژیک" ایجاد می‌کنند، اما اکنون همان گروه‌ها برای پاکستان به یک تهدید جدید تبدیل شده‌اند.

حامد میر تاکید کرده است زمانی که طالبان سال گذشته با نقض توافق خود با ایالات متحده کابل را سقوط دادند، عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان و بسیاری دیگر از پاکستانی‌ها پیروزی طالبان را جشن گرفتند.

به باور این روزنامه نگار پاکستانی، چند روز پس از تسلط طالبان، حاکمان جدید کابل اعضای زندانی تحریک طالبان پاکستان که سال‌ها در مقابل اسلام‌آباد جنگیده بودند را رها کردند و بعد از به قدرت رسیدن طالبان نیز حملات تروریستی در پاکستان ۵۱ در صد افزایش یافته است.

در این مقاله آمده است که طالبان نیز آشکارا از پذیرش خط دیورند به حیث مرز رسمی میان افغانستان و پاکستان خودداری کرده است و این گروه در تلاش است تا با جلب نظر هندی‌ها، اسلام‌آباد را تحت فشار قرار دهد.

حامد میر در این مقاله آورده است که طالبان فکر می‌کنند که ایالات متحده را شکست دادند و حالا می‌توانند پاکستان را نیز شکست دهند. به گفته نویسنده این مقاله، بر اساس داده‌های بانک جهانی، افغانستان اکنون یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و طالبان باید فقر را شکست دهند، نه پاکستان.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
دست خدا در اقتصاد ترکیه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید