وزیر خارجه پاکستان: تروریسم طالبان پاکستانی و جنبش آزادی‌بخش بلوچستان را تحمل نمی‌کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

وزیر امور خارجه پاکستان روز جمعه هشدار داد که «پاکستان تروریسم فرامرزی توسط تحریک طالبان پاکستان، ارتش آزادی‌بخش بلوچستان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی را تحمل نخواهد کرد.»

بلاول بوتو زرداری در نشستی در نیویورک گفت که اسلام‌آباد حق دارد به طور مستقیم علیه این گروه‌ها اقدام کند.

بعد از ظهر روز پنجشنبه، هنگامی که آقای بوتو درباره از سرگیری حملات تحریک طالبان پاکستان و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی در داخل این کشور سخن می‌گفت، یک خبرنگار از او پرسید: «آیا اسلام‌آباد در نظر دارد با طالبان افغانستان روابط خود را قطع کند. زیرا آنها به طالبان پاکستانی اجازه دادند که این حملات را انجام دهند.»

روزنامه دان گزارش داده است که وزیر خارجه پاکستان در جواب گفت این کشور روابط خود را با «کابل» حفظ خواهد کرد اما می‌تواند بر استراتیژی‌اش درباره تعامل با طالبان تجدید نظر کند.
به گفته آقای زرداری: «من نمی‌توانم آرزو کنم که طالبان بروند زیرا آن‌ها در مرزها مستقر هستند و آن‌ها یک واقعیت هستند، اما تا جایی که مربوط به استراتیژی می‌شود، شاید بتوان بر شیوه تعامل ما با طالبان تجدیدنظر کرد.»

آقای زرداری گفت پاکستان امید و انتظار داشت که طالبان افغانستان بتوانند مانع حملات تحریک طالبان پاکستانی بر خاک این کشور شوند یا این حملات را محدود کنند اما آن‌ها نتوانستند این انتظار را برآورده کنند.

وی یادآور شد که «طالبان افغانستان در دوحه و اعلامیه‌های بعدی که امضا کردند متعهد شدند که این کار را انجام دهند، اما به نظر می رسد تلاش‌ها برای رسیدن به این هدف شکست خورده است.»

وزیر خارجه پاکستان تاکید کرد که به نظر می‌رسد تحریک طالبان پاکستان در جنگ علیه پاکستان جسارت یافته و حملات آن‌ها تشدید شده است.

آقای زرداری سپس به طور تلویحی هند را به تشویق تحریک طالبان پاکستان برای حمله به پاکستان متهم کرد.

او گفت: «سازمان های اطلاعاتی ما مدارک محکمی در دست دارند که نشان می‌دهد عوامل همسایه شرقی ما و عناصری در دولت قبلی در کابل تحریک طالبان پاکستان را حمایت مالی و سازمانی کرده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
سپړنه
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.