سپنتا: طالبان با تغییر نصاب تعلیمی جامعه را به یک «مدرسه انتحاری پرور» تقلیل می‌دهند

شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۶

رنگین دادفر سپنتا تغییر نصاب تعلیمی توسط طالبان را مصداق رویارویی با یک «انقلاب عظیم ارتجاعی» دانسته که جامعه را هزار سال به عقب می‌برد.او می‌گوید«با طرح بدوی‌ترین باورها زنان را به شی تقلیل دادند و حال با این نصاب تعلیمی یک جامعه را تا سطح یک مدرسه انتحاری پرور تقلیل می‌دهند.»

این مقام حکومت پیشین در ادامه نقدش از تغییر نصاب تعلیمی توسط طالبان در حساب توییترش نوشته که کودکان افغانستان به کسب دانش‌های امروز و بشری نیاز دارند.

براساس گزارش روزنامه ۸صبح، روند بازنگری نصاب آموزشی از سوی طالبان در قوس ۱۳۹۹ توسط هیأت کمیته ارزیابی این گروه برای نصاب تعلیمی، نهایی شده است.

مطابق با تغییرات ایجاد شده طالبان ملحوظات مورد نظر خود را با هدف «بیگانه‌پنداری اهل تشیع، شیطانی خواندن سازمان ملل متحد، منع تجلیل نوروز، وضع محدودیت بر میله‌ها و جشن‌ها و نکوهش برخی از شخصیت‌ها» در نصاب تعلیمی جدید گنجانده‌اند.

در گزارش آمده است افزون بر این‌ها، در گزارش روزنامه هشت صبح آمده است که «یکی از مسایل در نصاب آموزشی که طالبان به‌گونه جدی خواستار تغییر آن شده‌اند‌، تعریف صلح و جنگ است.»

هیأت کمیته ارزیابی نصاب آموزشی از سوی این گروه گفته است که باید احکام جهاد در نصاب درسی بیاید تا کودکان به جنگ تشویق شوند.

زیباترین چشم‌اندازهای جهان: آمازون
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید