سیاستمداران اروپایی کفالت سیاسی زندانیان در معرض خطر ایرانی را به عهده می‌گیرند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

به تازگی شماری از سیاستمداران و وکلای پارلمان اروپایی کفالت سیاسی معترضان زندانی را به عهده گرفته‌اند که در ایران با خطر اعدام مواجه‌اند.

به عهده گرفتن کفالت سیاسی، اقدامی است برای حمایت از فعالان مدنی، هنرمندان، مدافعان حقوق بشر و معترضان در معرض خطر در یک جامعه تحت استبداد.

هرچند کفیل سیاسی قدرت اجرایی ندارد و نمی‌تواند مانند یک وکیل مدافع در دادگاه از او دفاع کند، با این حال او می‌تواند با استفاده از موقعیت سیاسی‌، ارتباطات و شهرتی که دارد، صدای فرد در معرض خطر باشد.

این اقدام معمولا کمک می‌کند که اطلاع‌رسانی و دادخواهی درباره فرد در معرض خطر سریع‌تر انتقال پیدا کند و توجه افکارعمومی و جوامع بین‌المللی به موکل جلب شود.

در آخرین مورد گروهی از نمایندگان پارلمان سوییس، کفالت سیاسی حمید قره حسنلو، شایان چرانی و حسین محمدی، سه معترض محکوم به اعدام، را به عهده گرفته‌اند.

همچنین ناتالی گوله، نماینده مجلس سنای فرانسه، با انتشار پیامی در صفحه توییترش اعلام کرده است که کفالت سیاسی ماکان داوری، جوان ۱۹ ساله از لنگرود را می‌پذیرد. گوله نوشت: «ماکان به یک زن جوان برای جلوگیری از بازداشت کمک کرد و خودش دستگیر شد. او ممکن است اعدام شود. ما از حالا صدای تو هستیم.»

ناتالی گوله همچنین اعلام کرد علاوه بر ماکان داوری، کفالت سیاسی رضا رسایی که در شهر صحنه کرمانشاه بازداشت شد و در خطر اعدام است را نیز برعهده می‌گیرد.

در روزهای گذشته اخبار فراوانی در رسانه‌های ایرانی خارج از کشور منتشر شده است که نشان می‌دهد روند به عهده گرفتن کفالت سیاسی زندانیان در معرض خطر ایرانی توسط سیاستمداران و وکلای پارلمان اروپایی به سرعت در حال رشد است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها