وزیر خارجه طالبان از رسانه‌های ایران خواست تصویر واقعی از افغانستان ارایه دهند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

سید حسن مرتضوی، معاون سفیر ایران در کابل با شماری از اعضای سفارت و نمایندگان رسانه‌های ایران به دیدار امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان رفتند.

آقای متقی از رسانه‌های ایرانی خواسته است تصویر واقعی از افغانستان ارایه دهند.

اظهارات سفیر پیشین ایران درباره طالبان اخیرا جنجال‌ساز شد.

وزارت خارجه طالبان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که دیپلومات‌های ایرانی وضعیت جاری افغانستان را مثبت ارزیابی کردند و گفتند که سفر نماینده‌های رسانه‌ها به کابل به این دلیل بود که وضعیت از نزدیک ببینند و آنرا انعکاس دهند.

طبق اعلامیه طالبان،‌ امیرخان متقی گفته که افغانستان و ایران مشترکات دینی، مذهبی و فرهنګی دارند و از این فرصت‌ها برای اقتصاد، ترانزیت، زراعت و امور اجتماعی استفاده مثبت شود.

اظهارات جنجال‌برانگیز سفیر پیشین ایران

دیدار دیپلومات‌های ایرانی با وزیر خارجه طالبان در حالی صورت می‌گیرد که تهران در پی افشای یک فایل صوتی منتسب به بهادر امنیان درباره طالبان و افغانستان، او را به خانه فراخواند و حسن کاظمی قمی را به جا او گماشت.

ماه گذشته یک گروه هکری به نام بلک ریوارد، یک بولتن داخلی خبرگزاری فارس را هک کرد و متن کامل یافته‌های خود را بر روی یک کانال تلگرامی نشر کرد.

بخشی از این فایل‌ها، رونویس متن سخنرانی آقای امینیان در یک جمع معدود در تهران بود؛ سخنانی که آقای امینیان گفته بود اگر نشر شود‌ و به گوش طالبان برسد، او دیگر نخواهد توانست به کابل برگردد.

سفیر جمهوری اسلامی در آن سخنرانی، گروه طالبان را فاجعه، غیرقابل قبول، باعث شرمساری و خانمان برانداز توصیف کرده، اما در عین حال تاکید کرده بود که جمهوری اسلامی چاره‌ای جز کنار آمدن با طالبان و حمایت از آن‌ها ندارد.

او گروه طالبان را که بر اساس گزارش‌ها، با حمایت گسترده مالی و نظامی جمهوری اسلامی، در افغانستان به قدرت رسیده،‌ با لشکریان مغول مقایسه کرده و پیشنهاد کرده بود که جمهوری اسلامی با آن‌ها همانند مغول‌ها برخورد کند تا متمدن شوند.

شبکه افغانستان اینترنشنال در ۹ قوس (۳ دسامبر) این سخنان را به‌گونه گسترده‌ای پوشش داد.

سفارت جمهوری اسلامی در کابل بلافاصله واکنش نشان داد و ضمن تایید منبع اصلی نشر خبر، بازتاب آن را مغرضانه خواند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید