«زنان افغان به اندازه کافی قوی اند»؛ مرضیه حمیدی در مسابقات ملی تکواندوی فرانسه سوم شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۲۷

مرضیه حمیدی، تکواندو کار اهل افغانستان در مسابقات ملی تکواندوی فرانسه مقام سوم را به دست آورد.

خانم حمیدی با نشر ویدیویی، در توییتی نوشت «این مبارزه و تلاش سخت من برای کشورم است تا با افتخار پرچم آن را بلند کنم. من به جهان نشان خواهم داد که زنان افغان به اندازه کافی قوی هستند.»

او تاکید کرده است «هیچ وقت تسلیم نشوید.»

خانم حمیدی پس از تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، کشور را ترک و به فرانسه رفت.

مرضیه حمیدی همچنین در پست اینستاگرامی در خصوص این رقابت نوشته است که این مسابقه قهرمانی ملی فرانسه بود و او در ورزن ۵۷ کیلوگرام مقام سوم را به‌دست آورده است. او نوشته است «همیشه در مسیر قهرمانی ام برنز، باخت و کم‌تر از طلا برایم مثل کابوس بود.»

خانم حمیدی که در حال حاضر در پاریس زندگی می‌کند در این یادداشت گفته است که با وجود فشارهای زیاد روحی و بعد از دو نیم سال به زمین مسابقه رفته و مبارزه کرده است.

طالبان پس از تسلط، محدودیت‌های گسترده برای زنان وضع کرده است. زنان اکنون در افغانستان اجازه ورزش، رفتن به پارک‌های تفریحی، رستورانت و اجازه سفر بدون محرم شرعی را ندارند. ضمن آنکه دختران بالاتر از صنف ششم نیز بیش از یک سال است که از آموزش محروم شدند و شماری زیادی از زنان شغل شان را نیز از دست دادند.

مرضیه حمیدی با اشاره به وضعیت زنان و مردم افغانستان تحت حاکمیت طالبان در پست اینستاگرامی نوشته است که گاهی خود را بازنده فکر‌ می‌کند و احساس می‌کند که باید با ورزش خداحافظی کند. خانم حمیدی نوشته «اما وقتی به کشورم، به زنان سرزمینم، به کودکان، مادران و پدران سرزمینم نگاه می‌کنم می‌بینییم؛ ... با خودم می‌گویم نخیر این پایان زندگی حرفه‌ای من بوده نمی‌تواند. من باید قهرمان شوم، مدال بیاورم و مبارزه کنم برای این نابرابری‌هایی که جلو چشمانم می‌بینم.»

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید