۴ استاد دانشگاه‌های بامیان و خاتم النبیین در اعتراض به ممنوعیت تحصیل زنان استعفا کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۹/۳۰

عیسی درویش، مصطفی کامل محمدی و هادی نواندیش، سه استاد دانشگاه ولایت بامیان در اعتراض به ممنوعیت تحصیل زنان از وظیفه‌ شان استعفا دادند.

آن‌ها تاکید کردند که تصمیم طالبان در مورد ممنوعیت تحصیل زنان نادرست و غیرانسانی است و جامعه اکادمیک باید بصورت یکدست اعتراض کند.

عبدالعلی محمدی، استاد دانشگاه خاتم‌النبین و مشاور رئیس‌جمهور در حکومت پیشین نیز در صفحه فیسبوکش با شعار «یا همه، یا هیچ کس» نوشت که سر از فردا در «هیچ برنامه آموزشی» سهم نخواهد گرفت.

هادی نواندیش در گفتگو با افغانستان اینترننشال، جامعه بدون زنان را «جامعه‌ای با یک بال» توصیف کرد و گفت که در بامیان زنان همیشه توانسته‌اند آموزش ببینند و تصمیم طالبان مخالف فرهنگ مردم این ولایت است. او گفت که مردم بامیان در سال‌های گذشته تمام هست و بودشان را در راه تحصیل و آموزش مصرف کرده‌اند و ممانعت طالبان از حضور زنان در دانشگاه در حقیقت ویران کردن سرمایه مردم است.

مصطفی کامل نیز گفت که استعفا از وظیفه‌اش در دانشگاه بامیان یک اعتراض مدنی است و طالبان برایش راه دیگری جز این نگذاشته است. او خواستار اعتراض های جمعی به این تصمیم طالبان شد.

عیسی درویش استعفای خود را مبارزه علیه استبداد طالبانی خواند و گفت که بامیان سرزمین فرهنگی است و این فرهنگ بدون تحصیل زنان و دختران کامل نیست. او گفت، حاضر است هر قیمتی را بپردازد تا دختران افغانستان بتوانند دوباره به دانشگاه بروند.

اعتراض داخلی و خارجی نسبت به تصمیم طالبان برای ممنوعیت حضور زنان در دانشگاه هر لحظه بیشتر می‌شود و حتا برخی از حامیان طالبان از این اقدام طالبان ناراض هستند.

خبرها
خبرها
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید