اعتراض زنان در پایگاه سنتی طالبان؛ افراد طالبان در قندهار از تظاهرات دختران جلوگیری کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

شماری از دانشجویان دختر و پسر دانشگاه میرویس نیکه روز پنجشنبه ۱ جدی در شهر قندهار، پایگاه سنتی طالبان به خاطر ممنوعیت تحصیلات عالی دختران از سوی طالبان، اعتراض کردند.

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند طالبان پس از تجمع دانشجویان، آنها را محاصره و مانع تظاهرات‌شان شدند.

به گفته منابع، معترضان از مناطق مختلف می‌خواستند در مرکز شهر قندهار تظاهرات کنند اما افراد طالبان مانع ورود معترضان به مرکز شده شدند. منابع افزوند که طالبان در حوزه ششم شهر قندهار دختران معترض را محاصره و در مناطق دیگر معترضان را متفرق کردند.

طالبان می‌گویند بر اساس دستور ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر خود مکاتب را بسته و دختران اجازه تحصیلات عالی را ندارند.

قندهار پایگاه سنتی طالبان محسوب می‌شود. از سوی دیگر، طالبان می‌گویند رهبر این گروه در شهر قندهار اقامت دارد. اعتراض زنان در پایگاه سنتی طالبان در نوع خود بی‌سابقه است.

منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند علاوه بر دانشجویان، شماری از جوانان نیز از مناطق مختلف شهر گرد هم آمدند و می‌خواستند به صورت مشترک سه سمت دفتر والی طالبان راهپیمایی کنند.

به گفته منابع، طالبان در مناطق مختلف شهر و در کنار دانشگاه میرویس نیکه و موسسات تحصیلی دیگر نیروهای خود را جابه‌جا کرده‌اند. طالبان به بیشتر از پنج نفر اجازه نمی‌دهند یکجا رفت و آمد کنند.

افراد طالبان دیروز چهارشنبه، دانشجویان دختر دانشگاه میرویس نیکه را از صحنه امتحان بیرون کردند و به آنها اجازه ندادند که امتحانات باقی مانده سمستر را تکمیل کنند.

طالبان روز گذشته در دانشکده طب دانشگاه ننگرهار نیز مانع امتحان دختران شدند اما پسران در حمایت از دختران امتحان را ترک کردند.

همزمان، شماری از زنان در کابل و تخار نیز در اعتراض به تصمیم طالبان به خیابان‌ها برآمدند و تظاهرات کردند. طالبان اعتراض زنان را در این دو ولایت با خشونت سرکوب کرده و شماری از زنان معترض را در کابل بازداشت کرده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

کلکین
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید