کانادا ۶۰۰ دگرباش جنسی اهل افغانستان را اسکان می‌دهد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

به گزارش سی‌بی‌سی نیوز، یک سازمان حمایت از پناهندگان جامعه رنگین‌کمانی در همکاری مشترک با دولت کانادا طرح اسکان ۶۰۰ پناهجوی دگرباش جنسی اهل افغانستان را تسهیل می‌کند.

با بازگشت طالبان به قدرت، اقلیت‌های جنسی در افغانستان بیش از پیش با خشونت مضاعف و حتی خطر مرگ مواجه هستند.

اداره مهاجرت و پناهندگی کانادا در همکاری با نهادهای حمایت از حقوق جامعه ال‌جی‌بی‌تی‌کیو صدها پناهجوی افغانستان را که به دلیل گرایش یا هویت جنسی خود در معرض خطر آزار و اذیت و خشونت قرار دارند، به کانادا منتقل می‌کند.

مطابق با گزارشی که از سوی این سازمان به نشر رسید از مجموع ۳۷۹۷ درخواست کمکی که از آگست سال گذشته تا آگست امسال به ثبت رسیده ۱۷۳۹ درخواست از داخل افغانستان بوده است و بقیه از سوی آنانی بوده که به کشورهای دیگر گریخته‌اند.

گزارش می‌افزاید خطرات با فرار به کشورهای همسایه نیز پایان نمی‌یابد چرا که در اکثر این کشورها اقلیت‌های جنسی به دلیل قوانین ضد دگرباشان با خشونت و آزار و اذیت رو به رو هستند.

نهاد حمایت از پناهندگان اقلیت‌های جنسی در گزارش خود اعلام کرد، افراد درخواست‌کننده کمک گزارش دادند که شدت آزار و اذیت تحت رژیم طالبان به طور قابل توجهی افزایش یافته و به امری عادی تبدیل شده است.

گزارش‌ها از وضعیت اقلیت‌های جنسی در افغانستان حاکی از فضای رعب و وحشت است به طوری که اعضای خانواده و دوستان قربانیان خشونت نیز اغلب آنقدر ترسیده‌اند و یا تحقیر شده‌اند که نمی‌توانند درباره فشارهای تشدید شده صحبت کنند.

گرو‌ه‌های اقلیت جنسی تحت ستم در افغانستان گزارش داده‌اند که طالبان برای شناسایی آنان از عکس‌ها یا ویدیوهای رسانه‌های اجتماعی در حین جستجو در ایستگاه‌های بازرسی کار گرفته‌اند و در بعضی موارد نیز از طریق تشویق مردم محلی برای همکاری برای بازداشت آنان اقدام کرده‌اند.

این نهاد توانسته تاکنون مهاجرت ۱۸۰ نفر از اقلیت‌های جنسی در معرض خطر در افغانستان را به کانادا را تسهیل کند و انتظار می‌رود تا پایان سال میلادی جاری ۲۰ نفر دیگر نیز به آن‌ها بپیوندد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
خبرها
کلکین

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید