وزیران خارجه دوازده کشور ممنوعیت تحصیل دختران توسط طالبان را به شدت محکوم کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۱

وزیران خارجه دوازده کشور به شمول نماینده اتحادیه اروپا، در یک بیانیه مشترک تصمیم اخیر طالبان به بستن دانشگاه‌ها به روی دختران را به شدت محکوم کردند.

این کشورها شامل استرالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، هالند، ناروی، اسپانیا، سوئیس، بریتانیا و امریکا می‌شود.

وزیران خارجه دوازده کشور خاطرنشان کرده‌اند که طالبان با اقدامات اخیرش خود را از مردم افغانستان و جامعه جهانی بیشتر منزوی می‌کنند.

بیانیه هشدار داده است: « سیاست‌های طالبان که به هدف حذف زنان از زندگی عمومی طرح شده‌اند، پیامدهایی بر نحوه تعامل کشورهای ما با طالبان خواهد داشت.»

وزیران خارجه این کشورها از طالبان خواستند که فوراً اقدامات «ظالمانه» علیه دختران افغانستان را کنار بگذارند و ممنوعیت تحصیل زنان را بردارند.

در بیانیه مشترک وزیران خارجه دوازده کشور آمده است که طالبان در ۱۶ ماه گذشته، حدود ۱۶ فرمان صادر کرده‌اند که زنان را از عرصه‌های مختلف زندگی محدود می‌سازد.

بیانیه افزود: « این سیاست‌ها بی‌توجهی طالبان به حقوق بشر و آزادی‌های اساسی مردم افغانستان را آشکار می‌سازد.»

براساس این بیانیه، یک افغانستان باثبات و صلح‌آمیز تنها زمانی قابل دستیابی و پایدار است که تمام افغان‌ها به شمول زنان بتوانند در آینده و پیشرفت آن مشارکت معنادار داشته باشند.

رهبری طالبان روز سه‌شنبه با صدور یک فرمان جدید اعلام کرد که ورود دختران به دانشگاه و موسسات تحصیلات عالی ممنوع است.

این تصمیم طالبان انتقادهای گسترده داخلی و خارجی را در پی داشته است.

شماری از کشورها و نهادهای حقوق بشری بستن دانشگاه‌ها به روی دختران را ادامه سیاست‌های هدفمند طالبان برای حذف زنان عنوان کرده‌اند.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید