تحلیلگر روزنامه دان: اشک تمساح پاکستان و امریکا برای دختران افغانستان «نفرت‌انگیز است»

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۰۲

روزنامه دان می‌گوید اشک تمساحی که مقامات پاکستانی و ایالات متحده برای دختران افغانستان می‌ریزند، «در بهترین حالت بدبینانه و در بدترین حالت نفرت‌انگیز است.»

این روزنامه گفته اسلام‌آباد بیش از هر کسی فضایل طالبان را تبلیغ کرده و واشنگتن به عادی‌سازی تدریجی رژیم طالبان پیوسته است.

نویسنده روزنامه دان روز جمعه در تحلیلی نوشته است روایتی که پاکستان و امریکا در خلق آن نقش داشتند، این است که رژیم طالبان به طور قابل توجهی با رژیم این گروه در دهه ۱۹۹۰ متفاوت است و می‌خواهد با هنجارهای یک نظام لیبرال منطق شود.

عاصم سجاد اختر، استاد دانشگاه همچنین می‌گوید در پاکستان نیز روز به روز تضادهای آشکار در قلب سیاست رسمی در قبال طالبان آشکار می‌شود و تحریک طالبان پاکستانی جسورانه‌تر عمل می‌کنند.

به گفته آقای اختر گزارش‌های منظمی وجود دارد که نشان می‌دهند ستیزه‌جویان در وزیرستان، لکی مروات، ژوب و مناطق مختلف جغرافیایی پشتون‌نشین مانند کرام، کلان شهر کویته و سوات احیا شده‌اند.

این نویسنده تظاهرات‌های ضد پاکستانی در برخی مناطق این کشور را به تظاهرات‌های زنان افغانستان برای تامین حقوق خود تشبیه کرده و آنرا یک «هوای تازه» دانسته است.

نویسنده دان لیبرالیسم و همزاد تاریخی آن سرمایه‌داری را مسئول پیدایش گروه‌هایی مانند طالبان دانسته است.

به نام میراث فرهنگی
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید