واشنگتن پست: در افغانستان چراغ‌ها برای زنان خاموش می‌شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۵

روزنامه امریکایی واشنگتن‌پست در مطلبی نوشته است که با تصمیم منع آموزش دختران، طالبان رویاهای یک نسل از زنان افغانستان را در هم شکستند.

این روزنامه تصمیم تازه طالبان را پیروزی تندروهای با خشن‌ترین آداب و رسوم روستایی بر صداها و جناح‌های معتدل‌تر در میان طالبان توصیف کرده است.

طالبان در ۱۹۹۶ در حاکمیت نخست خود نیز کار و آموزش زنان را منع کرده بود و بعد از حادثه یازده سپتمبر ۲۰۰۱ و سرنگونی این گروه، دروازه مکاتب و دانشگا‌ها بر روی زنان و دختران باز شد.

در آگست ۲۰۲۱، بعد از به قدرت رسیدن، این گروه وعده‌ای را که گفته بود در اداره کشور موضع معتدل‌تری دارد، عملی نکرد.

حالا که در‌های دانشگاه‌ها به‌روی دختران شدت بسته شده، بسیاری از افغان‌های تحصیل کرده که پس از عقب‌نشینی نیرو‌های خارجی در کشور باقی‌مانده و به تغییر امیدوار بودند، اکنون احتمالاً فرار کنند.

طبق ارزیابی نویسنده این مطلب تصمیم طالبان بر منع آموزش دختران ممکن است منجر به تکثیر گروه‌های مطالعاتی زیرزمینی و ممنوع برای زنان شود.

ندا محمد ندیم، وزیر تحصیلات عالی طالبان مدعی شده است که این ممنوعیت برای جلوگیری از اختلاط جنسی در دانشگاه‌ها و برخی از دروس که اصول اسلام را نقض می‌کند ضروری بود.

اما واشنگتن پست می‌گوید با این تصمیم، طالبان تندرو که خشن‌ترین آداب و رسوم روستایی را دارند، بر صداها و جناح های معتدل‌تر این گروه پیروز شده‌اند.

زنان افغان به صورت دوره‌ای تظاهرات برگزار می‌کردند، اما طالبان در گذشته چنین تظاهراتی را سرکوب کرده‌اند و حالا به باور نویسنده، ممنوعیت ورود دختران به دانشگاه‌ها مانند یک نقطه بدون بازگشت به نظر می‌رسد.

این تصمیم طالبان به شمول ترکیه و عربستان سعودی از سوی کشورهای اسلامی محکوم شد، اما این گروه روز شنبه کار زنان را در موسسات داخلی و خارجی را نیز منع اعلان کرد.

واشنگتن پست در پایان این مطلب با اشاره به انتقال پول مسدود شده افغانستان به یک بانک در سوئیس می‌نویسد، افغانستان هنوز در یک بحران اقتصادی و انسانی غرق است و این نیازها باید برآورده شود، اما ایالات متحده و متحدانش نباید اشتباه کنند، زیرا رژیم طالبان به رویکرد قدیمی و بدوی نسبت به زنان پایبند است و امیدها و آینده آنها را ظالمانه خاموش می‌کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.