روزنامه گاردین: ۲۰۲۲ سال شجاعت بود، از زلنسکی تا هزاره‌ها در افغانستان و معترضان در ایران

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۶

روزنامه گاردین با مرور رویدادهای سال ۲۰۲۲ گفته است واژه‌ای که روح این سال را تعریف کند "شجاعت" است.

این روزنامه در گزارشی به ایستادگی رئیس‌جمهور اوکراین، خیزش سراسری در ایران و اعتراض هزاره‌‌ها در افغانستان اشاره کرده که باوجود سرکوب طالبان به کشتار شهروندان هزاره اعتراض کردند.

گاردین نوشته است که جامعه هزاره در افغانستان که با "شجاعت شان تعریف می‌شود" سال‌ها در مکان‌های گوناگون مانند سالن‌های عروسی، ورزشگاه‌ها، مکاتب، مساجد و بیمارستان‌ها مورد حمله قرار گرفته است.

گاردین به حمله ماه سپتامبر بر مرکز آموزشی کاج در غرب کابل اشاره می‌کند که شماری زیادی از دختران دانش آموز هزاره هنگام آمادگی برای آزمون کانکور مورد حمله قرار گرفتند.

براساس این گزارش، هزاره‌ها در حالی‌که طالبان با خشونت به آنها پاسخ می‌دادند، همچنان به کشتار شهروندان هزاره در افغانستان اعتراض کردند.

از سوی هم در گزارش در باره خیزش‌های سراسری مردم ایران آمده است که زنان ایران باوجودی‌که از سوی رژیم ایران سرکوب، زندانی واعدام شدند، اما اعتراض‌شان همچنان "شجاعانه" ادامه دارد.

گاردین ایستادگی ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در برابر حمله روسیه به این کشور را نیز شجاعانه توصیف کرده است.

در گزارش آمده است که آقای زلنسکی با رد پیشنهاد امریکا برای خروج از کشور، سلاح و مهمات خواست و در کنار سربازانش در خط مقدم نبرد ایستاد.

گاردین نوشت که اگر واژه‌ای وجود داشته باشد که روح سال ۲۰۲۲ را تعریف کند، آن کمله شجاعت است؛

روزنامه افزوده است که از رئیسان جمهور گرفته تا افراد ناتوان، داستان‌های شجاعت فردی و جمعی بر چرخه‌های خبری مسلط شد و تخیل مردمی را در سراسر جهان به خود جلب کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها