پس از یک دهه تنش، وزیران دفاع سوریه و ترکیه برای نخستین‌بار در مسکو دیدار کردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

مقامات بلندپایه نظامی و امنیتی سوریه، ترکیه و روسیه روز چهارشنبه روی «حل بحران سوریه و مبارزه با گروه‌های افراطی» در مسکو دیدار کردند.

این دیدار نخستین نشانه‌های عادی سازی روابط میان انقره و دمشق به دنبال یک دهه تنش ارزیابی شده است.

وزارت دفاع ترکیه در اعلامیه‌ای گفت که در این ملاقات هلوسی اکار، وزیر دفاع ترکیه با علی محمود عباس و علی مملوک، وزیر دفاع و رئیس استخبارات سوریه، در حضور سرگئی شایگو، وزیر دفاع روسیه، دیدار کردند.

وزارت دفاع روسیه نیز گفت که در این نشست در مورد موضوعات «حل بحران روسیه، مشکل پناهندگان و همچنان مبارزه با گروه‌های افراطی در سوریه» بحث شد.

در اعلامیه این وزارت آمده است: «وزیران دفاع و روسای سرویس‌های استخباراتی ترکیه، روسیه و سوریه در مسکو توافق کردند که نشست‌های سه جانبه خود را برای تقویت ثبات در سوریه و کل منطقه ادامه دهند.»

این نشست از آن رو برای انقره و دمشق اهمیت دارد که نخستین ملاقات وزیران دو کشور بعد از ۱۱ سال تنش و تیرگی روابط است.

الجزیره به نقل از مقامات ترکی گزارش داد که که زمان عادی‌سازی روابط میان ترکیه و سوریه فرا رسیده است. پیش از این هم رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تمایل خود را به دیدار با بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در چارچوب نشست سه‌جانبه رهبران روسیه، ترکیه و سوریه اعلام کرده بود.

اما به نظر می‌آید که حضور نیروهای ترکی در خاک سوریه برای مبارزه با گروه‌های مسلح کورد مخالف انقره در شمال سوریه یک مانع عمده به حساب می‌آید. دمشق بارها خواستار بیرون شدن این سربازان شده، اما انقره بی توجه به این خواست، حملات نظامی خود را علیه گروه‌های کورد در خاک سوریه ادامه داده است.

همچنان، وزیر دفاع ترکیه از مقامات سوری خواسته است که زمینه بازگشت «مطمین و آبرومندانه» میلیون‌ها پناهنده سوری در ترکیه را فراهم سازد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید