وزیر پیشین تحصیلات عالی به صدراعظم آلمان: جامعه جهانی حمایت از طالبان را متوقف کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۷

عباس بصیر، وزیر تحصیلات عالی در حکومت پیشین افغانستان در نامه سرگشاده‌ به صدراعظم آلمان از جامعه جهانی خواست حمایت مستقیم یا غیرمستقیم از طالبان را متوقف کند.

آقای بصیر گفته است طالبان با صدور ۱۶ فرمان سرکوبگرانه علیه زنان، حقوق انسانی زنان و دختران افغانستان را نقض کرده است.

عباس بصیر در این نامه سرگشاده به اولاف شولز، صدر اعظم آلمان با اشاره به دستاوردهای بیست سال گذشته در عرصه آموزش گفته است که با ظهور مجدد طالبان به عنوان گروه حاکم، تمام دستاوردهای مربوط به آموزش و تحصیلات عالی در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

او در این نامه از آلمان خواسته تا در کنار زنان افغانستان بایستد و از حقوق و آزادی‌های زنان حمایت کند.

آقای بصیر می‌گوید که رویکرد طالبان در قبال آموزش زنان نه تنها ناقض حقوق اساسی بشر است بلکه آشکارا بر خلاف ارزش‌ها و دستورات اسلامی است.

او با اشاره به محکومیت کشورهای اسلامی به ممنوعیت تحصیلات عالی برای زنان در نامه خود نوشته است، آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد به طور واضح یک آپارتاید جنسیتی است و ممکن است جنایت علیه بشریت نیز باشد.

وزیر پیشین تحصیلات عالی از دولت آلمان خواسته تا حمایت و کمک‌های خود برای دانشجویان دختر و همچنین اساتید و محققان افغانستان را از طریق ارائه و تسهیل بورسیه تحصیلی افزایش دهد.

او همچنین در ادامه با تاکید بر اهمیت نقش آموزش آنلاین در فرصت‌های آموزشی خواستار ادامه و افزایش حمایت از مکاتب خانگی و پلتفرم‌ها یا آکادمی‌های آنلاین برای دختران افغانستان شده است.

آقای بصیر در ادامه نامه خود با اشاره به این که شماری از استادان در اعتراض به ممنوعیت تحصیل زنان استعفا داده‌اند، نوشته است که آنها در صورت عدم بازگشت به دانشگاه ممکن است با مجازات وحشیانه یا بازداشت از سوی طالبان مواجه شوند. او خواستار اقدامات حفاظتی و حمایتی فوری از استادان معترض شده است.

وزیر تحصیلات عالی پیشین از دولت آلمان خواسته تا در هماهنگی و همکاری با سایر اعضای جامعه جهانی تمامی حمایت‌های مستقیم یا غیر مستقیم از طالبان را متوقف کنند.

او در نامه خود افزوده است که طالبان باید در قبال اعمال غیرقانونی خود مسئول شناخته شوند و در چارچوب قوانین بین‌المللی حقوق بشری تحت فشار و تحریم‌های بیشتری قرار بگیرند.

پربیننده‌ترین‌ها

کلکین - فصل پنجم
خبرها
شهرهای افسانه‌ای: آمستردام

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید