سازمان ملل برخی برنامه‌های خود را در اعتراض به ممنوعیت کار زنان در افغانستان متوقف کرد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۰۸

سازمان ملل روز چهارشنبه اعلام کرد برخی از برنامه‌هایش را به دلیل ممنوعیت کار زنان در سازمان‌های امدادرسان توسط طالبان موقتاً متوقف می‌کند.

۲۰ مقام ارشد سازمان ملل و چند نهاد خیریه در یک بیانیه مشترک گفتند: «کار زنان برای توزیع کمک‌ها قابل مذاکره نیست و باید ادامه یابد.»

امضاکنندگان بیانیه که مارتین گریفیتس، معاون سرمنشی سازمان ملل یکی از آنها است، از طالبان خواستند تا تصمیم خود را لغو کند.

آنها گفتند: ««بازداشتن زنان از کار های بشردوستانه پیامدهای فوری و خطرناکی برای زندگی تمام افغان ها دارد. از همین حال، برخی از برنامه های خیلی عاجل مهم به علت کمبود کارمندان زن موقتا متوقف شده است.»

در بیانیه آمده است: «ما نمی‌توانیم از محدودیت‌های کاری چشم بپوشیم. ما به برنامه‌های حیاتی خود ادامه می‌دهیم، اما پیش‌بینی می‌کنیم که بسیاری از فعالیت‌ها ما متوقف می‌شود زیرا نمی‌توانیم بدون کارمند زن کمک‌های بشردوستانه را به صورت اصولی توزیع کنیم.»

روز یکشنبه ۴ سازمان بزرگ کمک رسان اعلام کردند که فعالیت‌های خود را به دلیل ممنوعیت کار زنان در این موسسات متوقف کردند. با این حال، طالبان کرده است که اگر سازمان های داخلی و بین المللی این ممنوعیت را نادیده بگیرند، مجوز فعالیت شان در افغانستان را لغو می‌کند.

در بیانیه سازمان ملل آمده است که کار زنان در سازمان‌های غیردولتی زمانی منع می‌شود «که بیش از ۲۸ میلیون نفر در افغانستان برای ادامه حیات خود نیازمند کمک است زیرا این کشور با خطر قحطی، زوال اقتصادی، فقر همه‌جانبه و زمستان بی‌رحم روبرو است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها