واکنش فدراسیون خبرنگاران به محکمه غیابی طالبان: چرخش آزاد اطلاعات را متوقف نمی‌کنیم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۳

فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای افغانستان صدور حکم غیابی برای مسوولان رسانه‌های مقیم خارج کشور را خلاف قوانین اسلامی و بین‌المللی حقوق بشری خوانده است.

این نهاد تاکید کرده که همچنان متعهد به اطلاع‌رسانی آزاد و بی‌طرفانه می‌ماند‌ و چرخش آزاد اطلاعات را متوقف نخواهد کرد.

مقامات طالبان روز دوشنبه خبر دادند که برای شماری از رسانه‌هایی که مسایل افغانستان را از خارج از کشور پوشش می‌دهند،‌ حکم غیابی صادر می‌کنند.

طالبان این رسانه‌ها را متهم کرده‌اند که به تبلیغات علیه این گروه دست زده‌اند.

عبدالحق حماد، رئیس بررسی رسانه‌های وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت که دادگاه این گروه برای مسئولان ده رسانه افغانستان که در خارج هستند، حکم غیابی صادر خواهد کرد.

فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای می‌گوید دادگاه غیابی در اسلام فقط در حالت «تضییع» قابل اجرا است و در موارد دیگر جواز ندارد. به گفته این نهاد، قوانین بین‌المللی و قوانین افغانستان این اقدام طالبان را به رسمیت نمی‌شاسد.

این نهاد گفته است که برگزاری «دادگاه غیابی همیشه از سوی نظام‌های خودکامه به عنوان یک حربه‌ فشار بر آزادی‌های فردی و اجتماعی در جامعه به کار رفته است.»

فدراسیون خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای از سازمان ملل و کشورهایی که باور به ارزش‌های دموکراسی دارند که خواسته است که جلو اقدامات خشونت‌بار طالبان را بگیرند.

به گفته این نهاد طالبان حقوق جامعه رسانه‌ای افغانستان را نقض می‌کند.

طالبان از زمان بازگشت‌شان در اگست ۲۰۲۱ محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌ای بر خبرنگاران و نهادهای رسانه‌ای در افغانستان وضع کرده‌اند.

جهان‌نما
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید