محب: تقابل پاکستان با طالبان پیامدهای وخیم برای افغانستان دارد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

مشاور امنیت ملی حکومت پیشین می‌گوید تقابل پاکستان و طالبان تاثیرات وخیمی بر افغانستان را دارد و منطقه را نیز متأثر می‌کند.

حمدالله محب در رشته توییتی نوشت پاکستان حمایت منطقه را به دست خواهد آورد و کشورها برای از بین بردن تهدیدات علیه خود، گروه‌های نیابتی را حمایت خواهند کرد.

آقای محب افزود که منطقه نیز "دشمن" خود را آزادانه و بدون اعتراض جهانی در افغانستان هدف قرار خواهد داد. به گفته او این مساله سبب می‌شود که رنج مردم افغانستان ادامه یابد.

محب نوشته است: "از یک جنگ طولانی دیگر باید جلوگیری شود."

آقای محب گفته که پاکستان سال گذشته پیش از موعد، هدف قرار دادن طالبان پاکستانی را آغاز کرده و طالبان افغانستان احتمالا پشت پرده از آن حمایت کرده است.

به باور محب این راهبرد نظامی پاکستان است که آن را علنی کرده است.

محب باور دارد که پاکستان می‌خواست از طریق افغانستان به آسیای مرکزی دسترسی یابد و اقتصاد خود را بهبود ببخشد که با شکست مواجه شده است.

با افزایش حملات تحریک طالبان پاکستانی بر نظامیان پاکستان، اخیرا اسلام‌آباد گفت که پناهگاه‌های این گروه در افغانستان قرار دارند.

پاکستان از طالبان خواست پناهگاه‌های طالبانی پاکستانی در افغانستان را از بین ببرد، در غیر آن اسلام‌آباد حمله به این پناهگاه‌ها در خاک افغانستان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این اظهارات پاکستان واکنش تند طالبان را به دنبال داشته است. طالبان هشدار داده که برای دفاع از تمامیت ارضی افغانستان آماده است.

جهان‌نما
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید