همسر زلمی خلیلزاد: طالبان برای بقای خود باید از شر حلقه متعصب قندهار خلاص شود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

شریل بنارد، همسر خلیلزاد، نماینده ویژه قبلی امریکا برای افغانستان، از طالبان «میانه رو» خواست که رژیم خود را از وجود «حلقه تندرو قندهار» به رهبری هبت‌الله آخندزاده «پاکسازی» کنند.

او در مقاله‌ای به طالبان هشدار داد که حلقه قندهار افغانستان را به سوی فروپاشی و جنگ داخلی می‌برد.

بنارد در سایت «ان‌هرد» نوشت: «طالبان میانه‌رو برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی کشور و تبدیل نشدن افغانستان به یک دولت مطرود درگیر جنگ خونین داخلی، باید این حلقه کوچک اقتدارگرای خودمحور در قندهار را خلع قدرت کنند.»

با این که برخی گزارش‌های تایید ناشده در مورد اختلافات شدید مقامات بلندپایه طالبان در مورد سیاست‌های این گروه، از جمله ممنوعیت تحصیل و کار برای زنان، در رسانه‌ها نشر شده است، اما این گروه ظاهراً توانسته است که از بروز هر نوع اختلاف و نارضایتی داخلی جلوگیری کند.

همسر خلیلزاد در مقاله‌اش به طالبان مخالف حلقه قندهار وعده داده است که اگر آنها قدرت را به دست گیرند، «تحریم‌ها برداشته شده و دارایی بانک مرکزی آزاد خواهد شد.»

او تاکید می‌کند که کشورهای جهان بیشتر از هر گروهی به طالبان مایل هستند. زیرا، هیچ نیروی بدیلی در افغانستان نیست و خطر جنگ داخلی در اثر ضعیف شدن طالبان وجود دارد.

توصیف بنارد از مولوی هبت‌الله و ملاهای نزدیک به وی توام با تحقیر و تمسخر است. او به نقل از کسانی که با این حلقه در قندهار صحبت کرده می‌نویسد که پاسخ آنها به مشکلات و مسایل افغانستان خرافاتی است.

بنارد نوشت: «کشور بدون کمک خارجی از گرسنگی خواهد مرد. پاسخ آنها: اگر همه تقوا داشته باشند، انشاالله خدا روزی رسان است. زنان و نوزادان بدون خدمات پزشکی در هنگام ولادت خواهند مرد؟ پاسخ آنها: همه چیز بدست پروردگار است.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید